CUPCAKE

CUPCAKE

CUPCAKE-GiZ’Li TAD

CUPCAKE

Bugün günlerden cupcake günü 😀 

Daha önce de birkaç kez cupcake yapmıştım fakat onlar da kullandığım kek hamuru biraz daha sert olmuştu… şimdi ki kekim gerçekten puf puf 😀 evet öyle diyorum çünkü yumuşacık pamuk gibi oldu ya da sanırım ben çok sevdim ve biraz abartım ama gerçekten çok güzel 🙂

Bu tarifde de yine internetten faydalandım ve birçok video izledim. Emeği geçen tariflerini paylaşan herkese sonsuz teşekkürler. Tabi yine ben bütün izlediğim ve incelediğim tariflerden kendime göre farklı bir tarif oluşturdum. Sanırım bu konuda kendime engel olamıyorum 😀 ya tarife bir kaç malzeme ekliyorum ya da çıkarıyorum. İzlediğim videolarda, tariflerde geçen malzemelerin tam karşılığını bulamadığım zaman, değişiklik yapmam gerekebiliyor. Tabi bu durum sadece bu tarifi için değil, genel olarak bütün tarifleri kapsayabiliyor.

Şimdi yumuşacık, puf gibi cupcake yapımına geçebiliriz 😉

Malzemeler:

– 4 yumurta (oda ısısında; sarısı ve beyazı ayrı olarak)

– 1 cup toz şeker ( 1/2 cup olarak iki kısımda kullanılacak)

– 2 tutam tuz

– 1 cup un

– 1 paket hamur kabartma tozu

– 1 paket vanilin

– 1 tbsp (tablespoon) gazoz (marka vermem doğru olurmu bilemediğim için sarı gazoz olandan kullandım diyebilirim)

– 2 tablespoon su

– 1 tablespoon oda ısısında margarin ya da tereyağ

– 3-4 damla limon suyu

cupcake

Tarifi:

İlk önce un, kabartma tozu, vanilin ve tuzu bir kaba eliyoruz.

Ayrı bir çırpma kabında yumurta aklarını bir tutam tuz ile çırpıyoruz. İyice köpürünce 1/2 cup toz şeker ekliyoruz ve yine uzun müddet çırpıp kenara alıyoruz 😉 

Yine ayrı bir çırpma kabında yumurta sarılarını 1/2 cup toz şeker ile çırpıyoruz. Limon suyu, gazoz, su ve margarini de ekleyip çırpıyoruz. Tüm malzemeler iyice karışınca içine unlu karışımı eleyerek ekliyoruz ve çırpmaya devam ediyoruz.

En son yumurta sarılı karışıma, kar halindeki yumurta aklarından azar azar ekleyerek, silikon spatula ile karıştırıyoruz.

Daha sonra kek hamurundan, cupcake kağıtlarının yarısından biraz daha fazla olacak şekilde paylaştırıyoruz.

Ortalama 150 derece önceden ısıtılmış fırında 25 dakika pişiriyoruz.

Kreması için malzemeler:

Kremayı yaparken nasıl birşey olacağını bende tam kestiremediğim için kullandığım malzemelerin ölçüsünü bilemiyorum. O yüzden bir ölçü verip de yapacak olanları yanıltmak istemem ama göz kararı ayarlaması çok basit ve kıvamını kendi belli eden bir krema. Yani eğer biraz katı olursa süt ile açabilir, sıvık olursa kremşanti, pudra şekeri ya da tereyağ ile kremaya tekrar kıvam aldırabiliriz.

Kısaca kremanın malzemeleri ve yapımını anlatacak olursam; yine birçok tarifimde kullandığım kremalara benzer şekilde, oda ısısında ki tereyağ ve margarin karışımını pudra şekeri ile çırpıyoruz, içine vanilya aroması ve önceden hazırlayıp ılıttığımız beyaz çikolatalı ganaj kremayı (sıvı krema + beyaz çikolata) ekleyip mikserle çırpıyoruz. Kremanın içine 1 paket kremşanti ve bir miktar da süt ekleyip çırpıyoruz. Kremayı kullanmadan önce 10-15 dakika buzdolabında bekletip sıkma torbasına alıyoruz ve istediğimiz gibi cupcaklerimizi süslüyoruz.

Bugünlük de yine bu kadar… Benim için yine İstanbul yolları gözüktü 🙂 tariflere yine biraz ara verme ve gezme zamanı 😉 Herkese mutlu hafta sonları… Sevgiyle kalın 😉