Krem Karamelli Kek

Krem Karamelli Kek

Krem Karamelli Kek..🍮
Karamel için; 1 su b. Şeker
Krem kısmı için; 3 yumurta (büyük boy)
2,5 su b. Süt
4 yemek k. Şeker
1 paket vanilya
1 adet portakal kabuğu rendesi (yarısını keke koydum)
Keki için; 2 yumurta
1 çay b. Şeker
1 çay b. Süt
1 çay b. Sıvıyağ
2 yemek k. Kakao
1 paket vanilya, kabartma tozu
1 su b. Un
Portakal kabuğu rendesi

Hazırlanışı; 1 su bardağı şeker tavaya alınır karamel halini aldıktan sonra kek kalıbının dibine dökülür. (Ben kalıbımı margarinle yağladım)
Başka bir kapta krem kısmı için süt ve şeker iyice çırpılır daha sonra yumurtalar tek tek eklenerek çırpılır vanilya ve portakal kabuğu rendesi de eklenerek, karışım soğumuş olan karamelin üzerine dökülür.
Daha sonra keki için yumurta ve şeker iyice koyulaşana kadar çırpılır, diğer malzemeler de sırasıyla eklenerek hazırlanan kek harcı kek kalıbının içerisindeki sütlü karışımın üzerine eşit şekilde dağıtarak dökülür.

Bu aşamada hepsi birbirine karışmış gibi gözüksede pişerken her katman birbirinden ayrılıyor (bu yüzden de bu tarif diğer bir adıyla Kudretullah diye geçiyor) kek kalıbı başka bir fırın kabı veya tepsisi içersine konularak kabın yarısına gelecek kadar sıcak su eklenir ilk olarak 180 derece fırına konur kek kabarmaya başlayınca 160 derece de 40 dk pişirilir. Kürdan ile kekin pişip pişmediği kontrol edilerek fırından alınır. Oda ısısına geldiğinde kalıptan çıkarmadan buzdolabında en az 3 saat bekletilir 1 gece bekletilirse daha iyi olur. Keki kalıptan çıkarmadan önce sıcak su dolu bir kaba oturtarak 2-3 dk beklenir daha sonra dikkatlice servis tabağına ters çevirilir.