Titreyen eller hastalık habercisi

Titreyen eller hastalık habercisi
Genç, orta veyahut ileri yaş fark etmeksizin her fertte ortaya çıkabilen el titremesi nedene yönelik yollarla rehabilitasyon edilebiliyor. Nöroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Sevin Balkan, el titremesi ve tedavisi ile ilgili bilgi verdi.
Duygusal vaziyetler en ehemmiyetli etkenlerden biri;
Ellerde istirahat halinde veya hareket sırasında istemsiz olarak ortaya çıkan ritmik hareketler, el titremesi başka bir deyişle el tremoru olarak tanımlanmaktadır. El titremesinin en çok görülen türü heyecan, hiddet, korku gibi tinsel vaziyet değişimlerinde ortaya çıkmaktadır. Sakinleşince kaybolan tablo fizyolojik tremordur.
Sık rastlanan bir başka türü ise esansiyel tremor (ET) denmektedir. Bu titreme tipi, bu arada en sık görülen hareket bozukluğudur. Çoklukla tek taraflı başlar ve hemen peşinden diğer ele geçer. Başlangıçta yalnızca duygusal durumlarda olurken, bu durum giderek artabilir. Kişiler yalnızken daha rahat olmalarına karşın başkalarının yanında titreme kaygısıyla heyecanlandıklarında titreme daha da artar. Bu yüzden kimi hastalar, kendilerini toplumdan soyutlayabilmekte hem de mesleklerini dahi ayrılabilmektedir.