5 Milyon Emekliye 355 TL İntibak Müjdesi

5 Milyon Emekliye 355 TL İntibak Müjdesi

5 Milyon Emekliye 355 TL İntibak Müjdesi
Milyonlarca emeklinin gözü kulağı intibak yasasında. 2000 yılı öncesinde emekli olan vatandaşlara uygulanan intibak düzenlemesinin 2000 yılı sonrasında emekli olanlara da uygulanması bekleniyor.

Emekli vatandaşların intibak yasası ile ilgili bekleyişleri devam ediyor. 2000 yılı sonrasında emekli olan vatandaşlar içinde intibak düzenlemesi talebi Memur-Sen tarafından hükümete iletilmişti. Memur-Sen’in talebinde aynı unvan ve görevden emekli olan ancak kurum farkından dolayı emeklilik maaşlarındaki farkın giderilmesi belirtilmişti.

Emekli İntibak Zammı Son Durumu

2000 yılından önce emekli olan vatandaşlara uygulanan intibak düzenlemesinin 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlara uygulanması gündemde. Konu hakkında hükümet kanadından net bir açıklama gelmemesine rağmen, aradaki farkların giderilmesi için 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlara da intibak zammı verilmesi bekleniyor. Bu talep kabul edilir ve uygulamaya geçirilirse emeklilerin maaşlarında 355 Türk Lirasına kadar artış olacak.

İntibak Talebi Gündemde

2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlar kendileri içinde intibak uygulamasının hayata geçirilmesini talep ediyor. Emekli vatandaşların bu talebi Memur-Sen tarafından gündeme taşındı ve hükümete iletildi.

Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantılarında intibak düzenlemesi hayata geçerse aynı kadro ve unvana sahip olan ancak kurum farkından kaynaklı farklı maaş alan emekliler arasındaki maaş farkı ek ödeme ile giderilmiş olacak. Maaşı düşük olan emeklilere aradaki fark kadar ödeme yapılacak.

Ne Zaman Çıkacak?

5 milyondan fazla emekliyi ilgilendiren intibak yasasının 2020 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.