Bakın İlk Belirti Neymiş

Bakın İlk Belirti Neymiş

Coronavirüsü Gençlerde Farklı Semptomlar Gösteriyor: İşte Gençlerdeki İlk Belirti

Tüm dünyanın etkilendiği korona virüsü salgını özellikle yaşlılarda ve kronik hastaları etkiliyor. Koronavirüsünün belirtilerini az çok çoğu insan artık biliyor ama koronavirüsü gençlerde farklı şekilde belirtiler ortaya çıkıyor Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsünün grip benzeri semptomlar taşıdığı uzmanlar tarafından açıklanmıştı. Corona virüsünün en önemli belirtisi günden güne artan yüksek ateş olarak belirtilmişti. Koronavirüs vakalarının artmasıyla uzmanlar belirtilerin kişiden kişiye değişeceğini bildirdi.

Coronavirüsün en önemli belirtisi kabul edilen yüksek ateş ve öksürüğün bazı vakalarda görülmediğini, farklı belirtilerle ortaya çıkabileceği açıklandı. Doç.Dr.Yavuz Selim Yıldırım koronavirüsün iki farklı belirtisiyle ilgili bilgiler verdi. Koronavirüs enfeksiyonu yaşlılarda ve gençlerde farklı belirtiler gösterebiliyor. Sık görülen belirtileri arasında; öksürük, ateş, boğaz ağrısı, kuru öksürük,halsizlik ve yorgunluk var. Ama sıklıkla orta yaş grubunda ve gençlerde aniden ortaya çıkan koku ve tat kaybı da asemptomatik olarak koronavirüs enfeksiyonu geçiren kişilerdeki semptomlardandır ve coronavirus ile ilişkili olabilir.

Üst solunum yolundan alınan virüsler burun ve boğaz mukozasında kolonize olarak çoğalıp vücut tarafından yok edilebilir veya buradan solunum yoluyla akciğerlere inerek burada zatürree gibi enfeksiyon da oluşturabilir. Doç.Dr.Yavuz Selim Yıldırım, ”Virüslere bağlı üst solunum yolu enfeksiyonları koku ve tat kaybının en sık sebebidir.

Güncel durumu değerlendirdiğimizde gençlerde ve orta yaştaki kişilerde Asemptomatik geçirilen Koronavirüs enfeksiyonu esnasında aniden ortaya çıkan koku ve tat kaybı görülebilir. Bunu anlatmadaki en önemli amacımız bu kişilerin kendilerini karantinaya almaları gerekir, Çünkü bunlar farkında olmadan bulaştırıcılık oluşturur ve virüsü taşıyabilir.

Bu enfeksiyonu evlerinde ailelerine yaşlılara bulaştırarak yaşlılarda daha ağır enfeksiyonlar meydana gelebilir. Yine gençlerde bu Koronavirüsü enfeksiyonu hafif boğaz ağrısı bulantı ve ishal şeklinde de geçirilebilir. Hafif başağırısı, burun akıntısı, boğaz ağrısı, halsizlik belirtileri bunlara bazen koku tat kaybı, bazen ishal ve bazen kuru öksürük ve ateş eklenmesi şu an tüm dünyada yaygın olarak görülen koronavirüs ile ilişkilendirilebilir.