Bereketli huzurlu akşamlar… …

Bereketli huzurlu akşamlar… …

FIRIN KEBABI
Malzemeler :
✔ 1 kg küçük doğranmış kuzu eti (normal kuşbaşından biraz daha küçük boyutta) ✔ 100 gr minik doğranmış kuyruk yağı ✔ 8-10 adet arpacık soğanı (ben küçük boy kurusogan kullandım, orta boy soğanı ikiye ya da dörde bölerek de kullanabilirsiniz) ✔ 7-8 adet sivri biber (iri doğranmış) ✔ 3-4 adet domates (kabukları soyulmuş iri doğranmış) ✔ 1 baş sarımsak (soyulmuş) Sarımsak daha fazla da olabilir, yakışıyor bu yemeğe. ✔ Tane karabiber ✔ 1 çorba kaşığı tereyağı
Sonradan ilave etmek için :
1 tatlı kaşığı biber salçası
1 su bardağı sıcak su
Tuz

Yapılışı :
✔ Bütün malzeme birlikte fırın kabına hazırlanır.En üste kuyruk yağı ve tereyağı parçacıkları serpilir. Bir önceki görselde olduğu gibi. Üzerini hiç kapatmıyoruz. ✔Fırın 230 derecede önceden ısıtılır (ortalama 10 – 15 dakika)
İyice ısıtılan fırına hazırlanan kebap verilir.
Bu şekilde ortalama 30 – 35 dakika pişirilir.(fırın aynı derecede çalışmaya devam edecek) Kebap fırından çıkarılır, bir bardak sıcak su, bir tatlı kaşığı biber salçası ve tuz karışımı ilave edilir tekrar fırına verilir. ✔ Ortalama bir yarım saat daha pişirilir. (Pişme süresi her fırına göre değişiklik gösterebilir.)
✔ Ben fırından almadan son birkaç dakika da üst ızgarayı çalıştırıp üzerini biraz daha kızarttım. ✔ Pişmiş hâli biraz sulu olacak.
Fırın kebabımız servise hazırdır.
Afiyetler olsun…