BİLSEK ASLA YAPMAZDIK

BİLSEK ASLA YAPMAZDIK

BİLSEK ASLA YAPMAZDIK Yemeklerden sonra en büyük sevinciniz yediklerinizin hemen üzerine içtiğiniz sıcacık bir çay ya da kahve ise dikkat! Bu alıșkanlık sizde halsizlik, çarpıntı, üșüme hissiyle kendini gösteren demir beceriksizliğine neden olabilir. Yemekten sonra kahve ya da çay içmenin hasarlarını sebepleriyle beraber açıklayan Dr. Fevzi Özgönül, önemli uyarılarda bulundu.

Demir beceriksizliği nelere neden olur? Demir yetersizliği, dünyada çok sık görülen bir beslenme sorunudur. Süt çocukları, gelișme çağındaki çocuklar, hamileler ve vejetaryen perhizle beslenenlerde daha sık beceriksizlik görülür. Kadınlar demir ambarları daha az olduğu için hemen hemen her 3 kadından 1’inde demir beceriksizliğine bağlı anemi șikayeti vardır. Kadınlarda fazla âdet görmeye bağlı fazla kanama sebebiyle de demir yetersizliği yașanabilir. Özellikle yiyeceklerin demir içeriğinin az olması ve demirin bağırsaklardan emilmesinin çok zor olması nedeniyle demir eksikliği sık görülür.Demir, insan vücudunda toplam 4-5 gr bulunduğu halde çok önemli bir elementtir.

Çay ve kahveyi yemeklerden hemen sonra tüketmeyin çünkü…
Kahveyi yemeklerden hemen sonra tüketmek, demir emilimini olumsuz yönde etkiler. Yemeklerde hemen sonra içilen çay da besinden alınan demirin emilimini azaltır. Kahve, kakao ve çay içerisinde bulunan bazı maddeler, demir emilimini yarı yarıya düșürür. Bu sebeple yemeklerden hemen sonra içilen çay ve kahveden vazgeçmemiz gerekir.

Tabii ki demirin yararları olduğu gibi vücutta çok olmasının da zararları vardır. Demir çokluğu kanser riskini artırır, ayrıca siroz, șeker hastalığı, halsizlik, iștahsızlık, kalp büyümesi, bulantı, kusma, nefes darlığı gibi rahatsızlıklara da yol açar. Bebeklerde 1-2 mg, yetișkin erkeklerde 10 mg, kadınlarda 20 mg, hamilelerde ise 30-35 mg olarak tavsiye edilir.