Canan Karatay Büyük Sırrı Açıkladı

Canan Karatay Büyük Sırrı Açıkladı

Yaptığı her açıklama ile gündem olan Prof. Dr. Canan Karatay’dan ezber bozan bir çıkış daha! Karatay, ‘Turpu veya havucu çiğ olarak beyaz peynirle beraber yiyin, yanına da zeytin koyun; düz duvara tırmanırsınız’ dedi.

‘Fıstık yerseniz de fıstık gibi olursunuz’ diyen Karatay, gazlı içeceklerin zararlarına değinerek, ‘Üç yaşındaki çocuğu şeker komasından kaybettik. Bir kutu gazlı içecekte 22 paket şeker var. Lütfen bunlardan uzak durun. Gençliğinizin kıymetini bilin.
Meyve sularında da aynı şekilde şeker var. İnanmayın ki onların içinde C vitamini var. Çok büyük bir kalori var. O kalori vücuda girince, siz kendinizi güçlendirilmiş zannediyorsunuz’ dedi.

Bol miktarda C vitamini içeren turp sağlık açısından oldukça faydalı bir besindir. Aynı zamanda içerisinde bol miktarda iyot ve kükürt de bulunur.

Karaciğerin ve midenin çalışmasına, böbreklerde oluşan kum ve taşın dışarıya atılmasına yardımcı olur.

Kanserle savaşır, yüksek antioksidan özelliği ile kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Felç ve katarakt oluşumunu da engeller.
Her konuşmasında zeytin ve zeytinyağı tüketiminin öneminden bahseden Canan Karatay, ‘Zeytinyağı yetişkinlerin ana sütüdür. Riviera işlenmiştir, yenmemelidir.

Virjin, yani doğal zeytinyağı ise kanser hücrelerini öldürür. Zeytin ağacı, tüm zor şartlara direnerek 2 bin 500 yıl yaşıyor. Hâlâ da meyve veriyor. Biz 80-100 yıl yaşıyoruz. Sık sık grip olmamak ve kulak ağrısı çekmemek için zeytinyağı yiyin’ diye konuştu.