Demlik Kalan Çayı Sakın Atmayın Çünkü

Demlik Kalan Çayı Sakın Atmayın Çünkü

Türk kültürünün en önemli içeceği çay; samimiyetin, tatlı sohbetlerin simgesidir desek haksız sayılmayız. Yemeklerden sonra, tatlılar ve tuzlularla, her an içilebilen çayı bitiremediğinizde, artan çayı birçok alanda değerlendirebilirsiniz.
1 Cildiniz çok mu yağlı? Cildiniz çok yağlı ise;Banyodan çıkmadan son su olarak bir çaydanlık çay ile teninizi ovuşturun, balsam vazifesi görün.

2 Boğaz ağrılarında Posaları süzülerek soğuyan demi boğaz Ağrılarında ­gargara olarak kullanılabilir.

3 Derinizdeki yaraların temizlenmesi Cildinizdeki yaraların temizlenmesi ve Antibiyotik etki göstermesi için çayı pamukla tatbik ederek kullanabilirsiniz.

4 Eliniz balık, soğan mı kokuyor? Balıkları ayıkladınız, elinizi sabunla yıkadınız ve hala balık kokuyor. Veya soğan soydunuz, soğan kokuyor. işte kurtarıcınız yine çay. Elinizi demli çay ile yıkayın. Bakın bakalım hiç koku kalmış mı?

5 Ayağınız mı kokuyor? Ilık çayla dolu bir leğene ayaklarınızı sokun ve her akşam yatmadan önce 10 Dakika tutun. 10 günde ayağınızda koku diye bir şey kalmayacaktır.

6 Gözünüz çapak mı yapıyor?Kaynamış çayı bir kaba koyarak buharı gözünüze gelecek biçimde başınızı üstüne koyun. Veya ılık çaya batırılmış pamuğu gözlerinize ve afına tatbik edin.

7 Yemek yerken dilinizi mi ısırdınız? Yine ilacı demlikteki çaydır. Ağzınızı günde üç defa çalkalayın, diliniz dokuz yerine üç günde iyileşecektir.

8 Buzdolabınız koku mu yapıyor?Demlikte kalmış çay posalarını kurutarak bir kap içinde buzdolabının orta rafına yerleştirin, kokudan eser kalmayacaktır.