Doğal Öksürük Şurubu Etkisi Gösteren Şifa Dolu Bir Lezzet Kozalak Şurubu

Pratik Tarifim Faydalı Bilgiler
Doğal Öksürük Şurubu Etkisi Gösteren Şifa Dolu Bir Lezzet: Kozalak Şurubu
Pratik Tarifler
Sponsorlu Bağlantılar
Doğal Öksürük Şurubu Etkisi Gösteren Şifa Dolu Bir Lezzet: Kozalak Şurubu
Çam ağaçlarının şık ve sevimli meyvesi kozalak, mutfaklarımızda görmeye pek de alışık olmadığımız, şaşırtıcı bir haliyle karşımızda bu kez; kozalak şurubu olarak!
Kozalak reçeli de denilen kozalak şurubu, çok sık karşılaştığımız bir tat olmasa da aslında birçok ülkede uzun yıllardır yapılan, şifasıyla neredeyse yüzlerce yıldır fayda sağlayan bir lezzet.
Kozalak şurubunu daha önce hiç denemediyseniz, faydalarından dahi haberdar değilseniz hemen aşağıya doğru alalım sizi. Onu tanıdıkça daha çok sevecek, en yakın zamanda denemek isteyeceksiniz.
Kozalak şurubu tarifi için gerekli malzemeler:
Kozalak şurubunu hazırlamak için öncelikle henüz yeşil halde olan minik ve taze kozalaklara ihtiyacınız var. Bu nedenle daha çok ilkbahar-yaz aylarında yapılıyor ama hiç endişelenleyin onu dört mevsim aktarlardan ve doğal/organik ürünler satan online ve güvenilir mağazalardan alabilirsiniz. Artık kahverengi bir hal almış kozalaklar ile hazırlamaya ile asla çalışmamalısınız, aklınıza bulunsun diyelim ve kozalak şurubu tarifi için ihtiyacınız olacak malzemeleri hemen sıralayalım:
Sponsorlu Bağlantılar
25-30 adet taze küçük yeşil kozalak
6 su bardağı su
4-5 su bardağı toz şeker (damak tadınıza göre artırıp azaltabilirsiniz)
1-2 tatlı kaşığı limon suyu