Dondurucu İçin Bamya

Dondurucu İçin Bamya

Dondurucu İçin Bamya

@neslinin_mutfagi_/ teşekkürler
Malzemeler .
2 kilo bamya
3-4 litre su (Haşlamak İçin)
1 tatlı kaşığı limon tuzu veya 1 adet limonun suyu
İsteğe bağlı içine koyacaksanız 8-10 tne domates (2-3 kg)

Hazırlama Aşamalarım
Bamyalar çeşme altında nazikçe yıkanır. Az süzdürülür temiz sofra bezi üzerine konulur. ( Bunu yapmamın sebebi yapışkan salgısını salıp birbirine yapışmaması ) Suyu çekilip tektane kalacaklar sonra tepeleri huni şeklinde temizlenir fırıldak görüntüsünde olacaklar ? Benimkiler çok iri olmadığı için içinde çok minikler vardı ve çok taze idi ondan çoğunun sadece sap kısımlarını dibinden kestim ?
Hepsi hazır olunca büyük tencereye su konulur. (Yaklaşık 3-4 litre ) Kaynamaya başlayınca 1 tatlı kaşığı limon tuzu atılır veya 1 limonun suyu da olur ve ardından kaynayan suya bamyalar eklenip arada zedelemeden karıştırılmak sureti ile rengi dönene kadar biraz bekletilir ?

5-6 dakika yeterli olacaktır ? Sonrasında kevgir süzgeç üzerine alınıp soğumaları beklenir. Soğuduktan sonra ister domatessiz o şekilde poşetlere paylaştırılır isterseniz bamyalar bir tepsiye alınıp içine kabukları soyulup küpler halinde doğranmış domatesler konup harmanlanıp buzdolabı poşetlerine paylaştırılır ve pipet ile havası alınıp buzluğa kaldırılır ??❤
Domatesli çok iyi oluyor ? Hem daha leziz hemde bereketli. 1.5 kg bol domatesli 5 pkt çıkıyor bence süper kışın büyük rahatlık ♥️??????
Soğan ve salçayı kavurduktan sonra çözünmeden hemen çıkarıp içine salıp yemeğini yapmak için rahatlıkla kullanabilirsiniz?