Elmalı Pasta Tarifi

Elmalı Pasta Tarifi

MALZEMELER

  • 3 yumurta
  • 3,5 Türk kahvesi fincanı un 
  • 2,5 Türk kahvesi fincanı toz şeker 
  • 1-2 damla limon suyu
  • 1 paket vanilin
  • 1 paket hamur kabartma tozu

HAZIRLANIŞI

Yumurtaları, toz şeker ile çırparken limon suyunu ekliyoruz ve 5 dakika çırpıyoruz. Daha sonra vanilini ekleyip tel çırpıcı ile çırpıyoruz. En son elenmiş un ve hamur kabartma tozunu da ekleyip biraz daha çırpıyoruz. Alt kısmına yaglı kagıt serili kenarları yaglanıp unlanmış kelepçeli kalıba hamur karışımını döküyoruz. 150-160 derecede 1 saat pisiriyoruz. Fırından çıkınca, soğumasını bekliyoruz.

Arası için

– 3 tane rendelenmiş elma

– 1 çay bardağı ceviz içi

Kreması için (Kremayı en son yapıyoruz.)

– 2,5 su bardağı süt

– 2 Türk kahve fincanı un

– 2,5 Türk kahve fincanı toz şeker

– 50 gram margarin

– 1 paket vanilin

HAZIRLANIŞI

Margarin ve vanilin hariç diğer malzemeleri tencerede çırparak pişiriyoruz. Krema pişince içine vanilin ve margarini de ekliyoruz. Tüm malzemeler hazır olduktan sonra, pastamızın tamamlanma kısmına geçebiliriz. Soğuyan ve ikiye ayırdığımız pandispanyanın katlarını sütle biraz ıslatıyoruz ve arasına sıcak olan kremayı sürüyoruz.

Güzelce her yerine yaydıktan sonra, arasına elmalı ve cevizli karışımı bolca yayıyoruz. Üzerine biraz daha krema sürüyoruz. Pandispanyanın diğer kısmını pastamızın üzerine kapatıp, kalan kremayı her yerine sürüyoruz ve pastamızı güzelce kaplıyoruz. Buzdolabında 10-15 dakika soğumaya bırakıyoruz.

Pastanın soğumasını beklerken 1 paket krem şantiyi sütle çırpıyoruz ve pastamızı güzelce krem şanti ile kaplıyoruz. Pastamızın hazırlanışı bu kadar 😉

Pastanızın üstünü dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Ben pastamın üstünü, rendelediğim elmalardan kalan elma kabukları ve elma dilimleri ile süsledim.

Elmaları kurutmak için; elma kabuklarını ve iki tane elmayı mikrodalga fırında bir süre beklettim.

Not: Mikrodalgada elma kurutmak isterseniz, ara ara kapağını açarak bir peçete ile camındaki buharı silmenizi öneririm.

Ölçü birimi olarak

Standart Türk kahve fincanı kullandım. Bu da 1/2 cup ölçüsüne eşit.