Etli Kurufasulye

Etli Kurufasulye

İspir kurufasulyesi candır 👌🍜kurufasulye yemeğini bazen etli bazen de sade yapıyorum, iki şekilde de seviyoruz. Sade yaptığım zaman bol kurusoğanlı, yazdan hazırladığım domates sosu ve yine kendim hazırladığım etsuyu ile pişiriyorum nefis oluyor. Kısaca etsuyunu nasıl hazırladığımdan bahsedeyim ; birkaç parça ilikli eklemi (üzerindeki et tamamen sıyrılmış) büyük bir tencereye alıyoruz, 3-4 adet kurusoğanı tüm haliyle kabuklarını soyup ilave ediyoruz, 5-6 diş sarımsağı soyup ekliyoruz, 3-4 adet havuç ve kereviz sapı (isteğe bağlı), acı seviyorsanız kurutulmuş acı biber, zerdeçal, tuz, tane karabiber ve hepsinin üzerini geçecek kadar su ilave edip kısık ateşte kapağı açık 7-8 saat pişiriyorum. ✔ düdüklü tencerede kısa sürede hazırlanan etsuyunun faydasının azaldığını duyduğumdan beri bu şekilde yapıyorum. Pişen etsuyunu süzgeçten geçirdikten sonra konserve kavanozlarına pay ediyoruz ve buzdolabında 3-4 gün taze taze tüketebiliyoruz. Hemen hemen her yemeğe çok lezzet veriyor aynı zamanda şifa kaynağı, kışın bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Buzlukta da muhafaza edebilirsiniz.

Etli Kurufasulyeyi de şu şekilde yapıyorum ;
Öncelikle kurufasulyenin cinsi çok önemli. Kesinlikle suda haşlayıp sonra yemeğini pişirmenizi önermem, hem fasulyeler dağılır hem de istenilen kıvam ve lezzette olmaz. Akşamdan soğuk su ile ıslatıyoruz kurufasulyeyi, düdüklü tencerede pişirince de dağılır. Toprak güveç ya da varsa döküm tencerede pişirmelisiniz.
Tencereye küçük doğranmış (tercihen) antrikot etini alıyoruz, orta ateşte pişirmeye başlıyoruz. Küçük doğranmış kurusoğanları ve paprika biberi ilave ediyoruz. Tereyağını ilave ediyoruz ara ara karıştırarak biraz ön pişirme yapıyoruz. Domates salçası ve biber salçasını da ilave ediyoruz, akşamdan ıslatıp yıkayıp süzdüğümüz kurufasulyeyi de ilave ediyoruz, arzu ederseniz bu aşamada birkaç diş sarımsak da ekleyebilirsiniz. Kaynar suyunu da ilave ediyoruz (fasulyelerin üzerini biraz geçecek kadar su ekliyoruz) kapağını kapatıp kısık ateşte ortalama bir saat pişiriyoruz. Afiyet olsun…