Ev yapımı ekmek

Ev yapımı ekmek

Ev yapımı ekmek :
Ben büyük bir ekmek pişirdim, 25 cm ye 32 cm.lik derin bir fırın tepsisinde pişirdim. Siz isterseniz ölçüleri yarıya düşürebilirsiniz.
✔Hamur yoğurma kabına 3 su bardağı ılık (hafif ısıttım) su ve 3 su bardağı ılık (hafif ısıttım) sütü aldım. 1 paket instant kuru aktif hamur mayası (10 mg) ekledim. 2 tatlı kaşığı tuz, 2 tatlı kaşığı şeker de ilave ettim. Bu haliyle 5 dakika bekledikten sonra 9 su bardağı un ilave ettim ve yoğurdum. Oldukça cıvık bir hamur olacak. Eğer hamur yoğurma mikseriniz varsa işiniz çok kolay, ben de yıllarca elimde yoğurdum fakat mikser kullanmaya başladığımdan beri her evin demirbaş olması gereken bir ürün olduğunu anladım. Allah herkese nasip etsin.. Yoğurduğumuz ekmek hamurunu yağlı kağıt serili tepsiye boca ediyoruz bir spatul yardımı ile. (yapışmaması için yağlı kağıda biraz un serpmeniz yeterli oluyor) Hamuru tepsiye aldıktan sonra elimizi su ile hafif ıslatıp hamurun üzerine sürüyoruz, su sürdükten sonra tel süzgeç yardımı ile 1 kaşık unu üzerine serpiyoruz ve keskin bir bıçak ile çizikler atıyoruz (pişince görünümü çok hoş oluyor) ve son olarak üzerini streç filmle kaplayıp ortalama bir saat oda sıcaklığında mayalanmaya bırakıyoruz.

Önceden ısıtılmış 200 derece fırında ortalama 45 dakika pişiriyoruz. Ekmek pişerken fırının bir köşesine ısıya dayanıklı bir kase ile su koyabilirsiniz. (kurumadan pişmesi için)
Pişen ekmeğimizi fırından alınca üzerine yağlı kağıt onun üzerine de temiz bir bez veya örtü örtüp 15-20 dakika dinlendiriyoruz. Mis kokulu ekmeğimizi afiyetle tüketebiliriz artık… 😊👌🍞🔥