Glazürlü Brownie

Glazürlü Brownie

Glazürlü Brownie

Malzemeler: ✔250 gr. sütlü çikolata (madlen çikolata ile ortalama 25 adet oluyor)✔100 gr. tereyağı✔Yarım çay bardağı krema✔4 adet yumurta✔3 çorba kaşığı kakao✔1 su bardağı toz şeker✔1 paket vanilya✔1 fiske mahlep (koyulmasa da olur)✔1 fiske tuz (çikolata lezzetini ön plana çıkarmak için)✔1.5 su bardağı un (yumurtaların boyutu küçükse un miktarı daha az gerekebilir)

Not: kabartma tozu koyulmayacak..!

Yapılışı:

Fırını 170 dereceye ayarlayın, 20 cm. çapında kalıbı yağlı kağıtla kaplayın.Çikolatayı tereyağı ve krema ile birlikte benmari usulü eritin, Soğumasını bekleyin, toz şekeri ilave edin birlikte mikserle çırpın.Yumurtaları ekleyerek çırpmaya devam edin, kakao ve vanilyayı ekleyin çırpmaya devam edin.Son olarak unu ve tuzu ilave edin kaşıkla yavaşça karıştırın, yağlı kağıt serili kalıba dökün ve fırına verin.Dakika tutmadım fakat çabuk pişiyor, kürdanla kontrol edip pişip pişmediğini anlayabilirsiniz.Pişen brownie kekin ilk sıcaklığı çıkınca üzerine benmari usulü çikolata eritip gezdirebilirsiniz veya hazır çikolatalı glazürle kaplayıp servis edebilirsiniz.
📝 Brownie’nin kabarmasını istemiyoruz bu yüzden kabartma tozu koyulmuyor. 📝 Eğer bir gün dinlenirse lezzeti daha güzel oturuyor.
Afiyetler olsun, sevgiler… 💐💐💐