Hayatı normale döndürecek aşı haberleri! Kısıtlamalar son bulabilir

Hayatı normale döndürecek aşı haberleri! Kısıtlamalar son bulabilir

Türkiye’de son 24 saatte 151 bin 109 yeni tip K-1-9 testi yapıldı, 5 000 642 kişinin testi pozitif çıktı, 137 kişi h-ayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir doktorun K-1-9ü yenen hastasıyla ilgili sosyal ağ hesabından yapmış olduğu paylaşımı alıntılayarak, “Sağlık personelimizin verdikleri emek ve özveri sonucu iyileşen her hastamız en büyük motivasyonumuz” dedi. Öte yandan herkezin cevabını merak ettiği K-1-9 kısıtlamaları ne zaman bitecek sorusu da yanıtını buldu. Şimdi gözler ön plana çıkan iki ayrı normalleşme hedefinde. İşte K-1-9le mücadelede yaşanan son dakika gelişmesinin tüm ayrıntıları…

Son dakika haberlerine göre, K-1-9 kısıtlamalarının esnetilmesi tartışılırken, normalleşme vaka sayısı kadar aşılanma oranlarının da dikkate alınması istendi. Aşı takvimine göre sağlıkçılar, 65 yaş üstü, asker, polis ve öğretmenlerin de aralarında olduğu ‘ri-skli ve hareketli’ 12 000 000 kişi, martın ilk haftasına kadar aşılanırsa gevşeme kararları daha kolay alınacak. Tüm planlar beklenen aşıların gelmesi, hazırlanması ve öncelikli kitlelere yapılmasına göre belirleniyor. Hükümette yapılan hesaplamalara göre, ikinci parti olarak gelen 6.5 000 000 aşının, hazırlanıp kitlelere uygulanmaya başlaması için en kısa olasılıkla 15 gün gerekecek.

2 HAFTA İÇİNDE 10 MİLYON DOZ DAHA Bu, şubat ayının ikinci haftasını bulacak. İkinci parti aşılamayla, ilk 3 000 000 dozla birlikte, şubat sonuna kadar 6 000 000 kişinin aşılanması tamamlanabilecek. Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine göre, yapılan plan işlerse 15 gün içerisinde 10 000 000 aşı daha gelecek. Bu aşıların kitlelere yapılması da mart ayının başını bulacak. Bu takvime göre, 20 milyona yakın aşı, ikinci tur aşılanmalar da hesaba katıldığında en fazla 15 000 000 kişiye yapılmış olacak. Bu da “öncelikli, hareketli ve riskli” kitlelerin aşılanmasına yetecek.

ÖNCE R-İSKLİ VE HAREKETLİ KİTLE Daha önce açıklandığı gibi r-isk grupları ve hareketli olan kitlelerin aşılanmasına öncelik verileceği için, K-1-9sün bulaşması ve kitlelere yayılması da azaltılmış olacak. Verilen bilgiye göre, ikinci dozları yapılacak olan yaklaşık 1 000 000 sağlık personeli, 8 000 000 65 yaş üstü, 1 000 000 emniyet mensubu, 1 000 000 TSK mensubu, 1 000 000 öğretmenin aşılanmasına öncelik verildiğinde, 12 000 000 kişiden oluşan birinci hedef kitlenin aşılanması tamamlanmış olacak. Öte yandan Hükümette yapılan değerlendirmelerde, farklı iki görüş bulunuyor.

NORMALLEŞMEDE İKİ FARKLI GÖRÜŞ 1-AŞAMA AŞAMA AÇILALIM: Şubat ayının ikinci yarısından itibaren okullar, lokanta ve kafelerin aşama aşama kontrollü olarak açılmasını savunanlarla, mart ayının ikinci yarısına kadar beklenmesi gerektiğini dile getirenler bulunuyor. Erken davranılmamasını savunanların daha çok bilim kurulu üyeleri olduğu, önceden harekete geçilebileceğini dile getirenlerin de ekonominin durumunu göz önünde bulunduran siyasiler olduğu belirtiliyor.

2-ÖNCE AŞILANMA BİTSİN: Toplantılarda, kısıtlamaların daha erken kaldırılmasını savunanlar, birinci dalganın sonunda, kontrolsüz açılmanın sonucunu gören okul ve işletme sahiplerinin bundan sonra daha dikkatli olacağı görüşünde. Konulacak yeni kurallarla kontrolün sıkı tutulacağını öne sürüyorlar. 5 000 olan vaka sayısının 15-20 bini bulması durumunda, sağlık altyapısının bunu kaldıracağı yorumları yapılıyor. Okulların açılmasının v-*-rüsün çocuklar ve gençler evlere taşınması manasına geleceği, 65 yaş grubunun aşılanması bitmeden okulların açılmaması gerektiğini belirtenler de bulunuyor.

BAKAN KOCA: EN BÜYÜK MOTİVASYONUMUZ Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir doktorun K-1-9ü yenen h-astasıyla ilgili sosyal ağ hesabından yapmış olduğu paylaşımı alıntılayarak “Sağlık personelimizin verdikleri emek ve özveri sonucu iyileşen her hastamız en büyük motivasyonumuz” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İbrahim Emer isimli doktorun 42 gün sonra K-1-9ü yenen h-stası için Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımı alıntıladı. Bakan Koca, alıntıladığı paylaşımın üstüne şu mesajı paylaştı: Sağlık personelimizin verdikleri emek ve özveri sonucu iyileşen her hastamız en büyük motivasyonumuz. Bizi mutlu eden sizin sağlığınıza kavuşmanız. Biz sağlık çalışanları olarak son hastamız iyileşene kadar çalışmayı sürdüreceğiz.”