Herkesin dört gözle beklediği Müjdeli haber geldi.İlacı üretmeye başladık

Herkesin dört gözle beklediği Müjdeli haber geldi.İlacı üretmeye başladık

Üretmeye başladık

Türkiye’nin sal’gınla mücadelesinde önemli bir adım daha atıldı ve bir ilacın üretimine daha ruhsat verildi.
”İMAL RUHSATI DÜZENLENMİŞTİR”
Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı’ndan şu açıklama yapıldı: “İmal ruhsatını talep ettiğiniz ‘Favira 200 mg Film Kaplı Tablet’ isimli ürüne ait 10.11.2020 tarih ve 2020/147 numara ile imal ruhsatı düzenlenmiştir.Ruhsat bedelinin tahakkuk ettirilebilmesi amacıyla resmi üst yazı ile Ruhsatlandırma Birimi’ne ait ruhsat bedeli başvuru türü seçilerek başvuru yapılması gerekmektedir.

Söz konusu ürünün ruhsat tarih/numarasının yansıtıldığı KÜB/KT örneklerinin pdf biçiminde aynı başvuru ekinde Ruhsatlandırma Birimi’ne sunulması hususunda bilginizi ve gereğini rica ederim.

”BAKAN KOCA AÇIKLAMIŞTI
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sal’gın hastalarının tedavisinde kullanılan Favipiravir isimli ilacın faydalı olduğunu ve her geçen gün kullanımının arttığını belirterek, ilacın artık Türkiye’de de üretileceğinin müjdesini vermişti.“Bu ilaç tamamen yerli ve milli üretim olması bakımından çok önemli” Novelfarma Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Alp ise, yerli ve milli üretim olan ürününün ruhsatını 10 Aralık’da aldıklarını belirterek, şu anda tüm dünya haklarının Novelfarma’da olduğunu bildirdi.

Etkin maddenin anlaşmayla kendilerine özel üretildiğini, bir aydan daha az sürede kendi Ar-Ge tesislerinde ürünü geliştirdiklerini anlatan Alp, şu bilgileri verdi:”Üretim için diğer firmalar, pandemi olmasına rağmen yüksek fiyat talep etti. Ancak Abdi İbrahim tüm üretimini durdurarak rekor sürede teknoloji transferini yapıp üretimi gerçekleştirdi. Bu ilaç tamamen yerli ve milli üretim olması bakımından çok önemli. Ruhsatımızı aldık ve söz verdiğimiz hibeleri 11 Aralıkda Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ilaç deposuna teslim ettik ve uçak ambulanslarla tüm illere dağıtıldı.”

Yasin Alp, hibe veren tek firma olduklarını ve bu şekilde fiyatların yüzde 80 düşmesini sağladıklarını belirterek, “Novelfarma olarak yetim ilaç ve onkoloji ilaçları geliştirip ruhsatlandırıyoruz. Bugüne kadar hiçbir projemiz için devlet desteği ya da hibe almadık. Tamamı kendi özkaynaklarımızla karşılandı. Şu anda 30’a yakın ruhsat başvurumuz var ve ayrıca 50’ye yakın Ar-Ge çalışmamız da devam etmektedir” açıklamalarında bulundu.