Ispanakli Eriste

Ispanakli Eriste

Ispanakli Eriste:
250,300 gr kaynar suya batirilip cikarilmis ispanak
1 kilo un
5 yumurta
1 tatli kasigi tuz

Yapilisi:Öncelikle ispanak bir kac kez yikanir süzülür ve kaynayan suya batirilip solunca cikarilir ardindan blendirdan gecirilip hazir edilir.Hamur malezemeleri yogurma kabina alinir sert olacak sekilde(manti hamuru kivaminda) hamur yogrulup portakal büyüklügünde bezelere ayrilir,üzerleri unlanip bir tepsiye alinip üzeri kapatilir kurumamasi icin ardindan 15,20 dakika dinlendirilir.

Dinlenen bezeler cok ince olmayacak sekilde hafif unlanip acilir ve bir sofra bezinin üzerine alinir.Hepsi bitince saciniz varsa Yufka saci yoksa firinin alt tabakasi en yüksek isida isitilmaya baslanir.

Acilan bezeler 20 ser saniye olacak üzerlerinde hafif kabarciklar olacak sekilde ters yüz pisirilip tekrar sofra bezinin üzerine alinir soguyunca buradan üst üste toplanirki tam amen kurumasin üzerinede bir bez kapatilir.

Kesmeye baslarken iki üc beze masaya alinip iki parmak kalinliginda seritler olacak sekilde kesilir ardindan resimde görüldügü gibi eriste seklinde kesilir.

Hepsini yapinca balkona veya düz bir zemine sofra bezi serilir üzerine eristeler cok fazla üst üste gelmeyecek sekilde serilir iki üc gün arada karistirilarak kurutulur.lezizsofralar‘a tesekkurler.