İSTANBULDA DURUM ÇOK VAHİM

İSTANBULDA DURUM ÇOK VAHİM

Eski İSKİ Genel Müdürü Ergun Göknel İstanbul’u çok ciddi bir su sorununun beklediğini belirtti. Göknel, Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın Bayer’e gönderdiği mektubunda, “İstanbul’da ve çevresinde hüküm süren kuraklık konusunda sık sık yazdığınız yazıları büyük ilgi ile okumakta ve faydalanmaktayım.

Aşağıda yazdıklarımın da yararı olacağını ümit ederim. Birkaç gün önce de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu deniz suyundan tatlı su temin etmek için temaslara başlandığını ifade edilmişti.

Deniz suyunu tuzdan arındırarak içilebilir su temin etmek İstanbul için senelerdir planlanan fakat gerçekleştirilmeyen bir su temin yöntemidir. Bu yöntem orta vadeli bir önlem olarak düşünülebilir. Bu konu da fazla araştırma yapmaya da ihtiyaç yoktur; en etkin şekilde uygulayan İsrail’dir. Vakit kaybetmeden İsrail’deki yetkili kurumlarla temasa geçmek yeterlidir.” görüşünü savundu. Göknel, “Ancak günümüzdeki su sıkıntısı oldukça vahimdir ve acil önlemler alınmasını gerektirmektedir.

Hayret edilecek olan bugüne dek, tüm sorumluluğa ve yetkiye sahip olan İBB Başkanı ve İSKİ Genel Müdürü tarafından herhangi bir önlemin alınmamış olmasıdır. Durum gerçekten v-ahim! Çok kısa vadede İstanbulluları çok büyük bir f-e-laket bekliyor ve de kimsenin farkında olup önlem aldığı yok.

Nedir bu felaket diyeceksiniz. Çok basit: Su bitiyor. Ve hiçbir önlem emaresi yok.” düşüncesini dile getirdi. Göknel, “Şimdi önce İstanbul’un su durumuna bakalım.17 Aralık 2020 saat 09.44 itibariyle İstanbul’a su veren barajların doluluk oranı % 21.94’dür. Barajlarda 190.59 milyon metreküp su vardır.Son üç gündür serpiştiren yağmur doluluk oranını % 0.29 artırmıştır.

Şimdi bir hesap yapalım. İstanbul’a günde yaklaşık 3 000 000 metreküp su verilmektedir (Ekim 2020: 2.996 milyon metreküp, Kasım 2020 2.848 milyon metreküp). Mevcut suyu son damlasına kadar kullanabildiğinizi düşünseniz, ki teknik olarak olanaklı değildir, bu su ancak 63 gün için yeterlidir.

Aralık 2020 sonuna kadar İstanbul’un yağmur almayacağı meteorolojik raporlarla tespit edilmiştir. Ocak ve Şubat 2021 aylarında da yeterli yağmur yağmazsa İstanbul’a ancak Şubat 2021 sonu, Mart 2021 başına kadar su verilebilir. Kısaca a-cil tedbirlerin alınması gerekir” ifadesini kullandı.