Kaşıntı ve Yanma İçin 19 Ana Telafiler

Çok sayıda kadın zaman zaman vajinal kaşıntı yaşar. Bu kaşıntıların ortak nedenleri arasında; kimyasal tahriş edici maddelerin, STD’lerin, menopozun, zayıflamış bir bağışıklık sisteminin, aşırı stresin, bakteri veya maya enfeksiyonunun kullanılması. Bu vajinal kaşıntı kızarıklık, şişme, vajinal akıntı, vajinal koku, tahriş ve vajina veya vulva çevresinde yanma hissi ile birlikte olabilir .

Ayrıca, vajinal kaşıntı veya yanma hissi olan kadınlar cinsiyet veya idrar yaparken ağrı hissedebilir. İşte vajinal kaşıntı ve yanma hissi ile uğraşırken göz önünde bulundurulması gereken bazı ipuçları ve iyi uygulamalar; Vajinanın kurumasına ve kaşınmasına neden olabileceğinden vajinanın aşırı yıkanmasından kaçının. Mayaların üzerine geldiğinde şekeri ve karbonhidratı tüketmekten kaçının. Vajina çevresinde hava akımı sağlayan pamuklu külot kullanın. Durumu kötüleştirebileceklerinden dolayı kötü sigara içme alışkanlığından ve fazla içkiden çıkın.

Gazlı içecekler ve yapay tatlandırıcılar tüketmekten kaçının. Kaşıntı azalıncaya kadar cinsel ilişkiden kaçının. Diyetinize yoğurt ve kefir gibi fermente edilmiş yiyeceklerin tüketimini dahil edin. Bu tür yiyecekler vajinanın mikroflorasının iyileştirilmesine yardımcı olur. Vajinaya dokunmaktan kaçının. İyi kişisel hijyen sağlayın. Banyo yaptıktan sonra temiz iç çamaşırı giydiğinizden emin olun. Su alımınızı artırın. Bu, vücudunuzu hidrate etmenize ve toksinleri atmanıza yardımcı olur. Meyve ve sebze alımınızı artırın. Meyve ve sebzeler, iyileşme sürecini hızlandıran vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından zengindir.

Vajinanızı yıkamak için sert sabun ve kimyasal maddeler kullanmaktan kaçının. Bunlar kaşıntıyı şiddetlendirebilir. Vajina bölgesini terleten ve kaşıntılı yapan sıkı kumaşlar kullanmaktan kaçının. Kaşıntı azalıncaya kadar iç çamaşırı olmadan uykuya çalışın. Aşağıda ev ilaçları ve vajinal kaşıntı ve yanma ile başa çıkmak için doğal tedaviler;

Hindistan cevizi, enfeksiyonlarla mücadelede faydalı kaprik, laurik ve kaprilik asitleri içerir. Kaşıntı maya enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa, hindistancevizi yağı aşırı derecede yardımcı olabilir. Kaprilik asit, maya hücre zarının parçalanmasına yardımcı olur. Böylece, mantar enfeksiyonunun tamamen yok edilmesi.

Ayrıca, hindistancevizi yağı tahriş olmuş cildi nemlendirir ve yatıştırır ve vajinal yanmayı, rahatsızlığı ve kaşıntıyı hafifletir. Vajinanıza hindistancevizi yağı sürün ve bırakın. Ayrıca 6 bardak suya birkaç damla hindistan cevizi yağı ekleyebilir ve etkilenen bölgeyi yıkamak için kullanabilirsiniz. Sorun azalıncaya kadar bunu birkaç gün düzenli olarak yapın.