KONSERVE DOMATES SOSU

KONSERVE DOMATES SOSU

Yıllardır yaptığım kışlık konserve domates sosu tarifimi paylaşıyorum.
Bu sos sayesinde kışın bütün yaptığım yemekler yaz lezzetinde oluyor, yapılışı da oldukça pratik. Herkese tavsiye ederim. 😉👍 .

🍅KONSERVE DOMATES SOSU🍅
Ben 30 kg domates ve 10 kg papya biberi (kırmızı biber) ile yaptım. Yani kırmızı biber domatesin üçte biri oranında olacak. 🍅 Domatesin kabuklarını soymuyorum, kabuğu bol miktarda likopen içeriyor. Zaten blendırdan geçirdiğimiz için hiç belli olmuyor. 🍅 Domatesleri ve kırmızı biberleri güzelce yıkıyoruz. Domatesleri dörde bölüp tencereye atıyoruz. Biberlerin de çekirdeklerini ayıklayıp üçe dörde bölüp aynı tencereye atıyoruz. 🍅 Ocağı orta ateşte açıyoruz, 10 – 15 dakika sonra domatesler ve biberler yumuşamaya başlayınca (bir taraftan pişmeye devam ederken) üstlerinden blendırla bastırıp pürüzsüz olana dek çekiyoruz. Tıpkı mercimek çorbasında olduğu gibi. Zaten bir taraftan pişip yumuşadığı için kısa sürede kolayca pürüzsüz hâle geliyor. 🍅 Sosa sadece çok az miktarda tuz ilave ediyorum. 🍅 Ortalama 2-3 saatte iyice kıvam alana dek kaynatıyoruz.
🍅 Sos pişerken mutlaka 10 dakikada bir karıştırıyoruz, dibine tutmasın diye. 🍅 Kavanozları sıcak suyla yıkıyoruz, kavanoz kapaklarını kaynar suyun içinde bekletiyoruz. 🍅 Pişen sosu hâlâ kaynamaya devam ederken (bu aşama önemli çünkü vakumlama yapmak kolaylaşıyor, bu şekilde yapınca kesinlikle ayrıca su dolu tencerede konserveleri kaynatıp vakumlamanıza gerek olmuyor) kaynar kaynar kavanozlara doldurup seri bir şekilde kapaklarını kapatıyoruz. Biraz sonra bütün konserveler kendiliğinden vakumlanıyor. 🍅 Hazırladığımız sosları serin ve güneş ışığı almayan bir yerde muhafaza ediyoruz.

✔ Ben küçük kavanozlara yaptım, açıldığında taze taze tüketebilmek için. ✔ Sosa sarımsak koymanızı tavsiye etmem zamanla sosun tadını ağırlaştırıyor. ✔ Sadece domatesle değil de kırmızı biberle birlikte yapmamın nedeni çok daha lezzetli olmasından. ✔ Bu sosu kışın bütün yemeklerinizde kullanabilirsiniz. ✔ Pizza sosu da çok güzel oluyor bu sos ile ; pizza sosu hazırlarken bunun içerisine o anda taze taze sarımsak, kekik ve zeytinyağı ilave etmeniz yeterli.