Koronayı 1 saatte yok ediyor Aşıdan daha etkili

Koronayı 1 saatte yok ediyor Aşıdan daha etkili

Profesör Plemper, “ Bu, Kovid-19’un bulaşmasını hızla engelleyen ve ağızdan alınabilen ilk ilaç. MK-4482/ EIDD-2801 oyunun kurallarını değiştirebilir” sözleriyle umut verdi.

KISA BİR SÜREDE SONUÇLARI ALACAĞIZ ABD’de Jackson Laboratuvarı Enstitüsü’nde Baş Araştırmacı olarak görev yapmakta olan Profesör Doktor Derya Unutmaz şu sözleri aktardı: “Bu Molnupiravir adı verilen grip tedavisinde kullanılan ilacın hayvan deneylerinde koronayı 24 saat içinde tamamen yok ettiği gösterildi. Şu anda faz 2/3 insan denemeleri yapılıyor ve umut vaat ediyor. Bir-iki aya korona tedavisinde etkisi belli olur sanıyorum” sözleriyle umut verdi.

AŞI KADAR DEĞERLİ OLMASI SÖZ KONUSU Aynı zamanda, tüm dünyada 70 milyonu aşkın insanı enfekte eden koronaya karşı olumlu sonuçlar veren aşılar üretildi. Pfizer/PioNTech, Moderna ve Gamelaya Enstitüsü sırasıyla yüzde 95, yüzde 94 ve yüzde 95 koruyuculuk sağlamakta olan aşılar geliştirdiklerini duyurdular. Fakat, bu aşılarının toplumda sürü bağışıklığı elde edilecek kadar yaygın bir şekilde kullanılabilmesinin gelişmiş ülkelerde gelecek baharı, yoksul ülkelerde ise yıllar alması beklenilmekte.

Dolayısı ile salgının ekonomik ve toplumsal olarak yıkıcı neticelerini hafifletmek adına koronanın yayılımını durdurmak hayati bir önem taşımakta. Eğer ki Molnupiravir, insan deneylerinde de gelinciklerdeki neticeyi verirse küresel salgınla mücadelede aşılar kadar kilit bir rol oynaması söz konusu.