Mini bazlama

Mini bazlama

Mini bazlama için gereken malzeme :
✔1.5 su bardağı süt (biraz ısıtıyoruz) ✔Yarım paket instant kuru maya (10mg.paket)
✔ 1 yumurta (alerjisi olanlar koymayabilir) ✔1 kahve fincanı sıvıyağ (tercihen fındık yağı) ✔ 2 çorba kaşığı yoğurt ✔1tatlı kaşığı tuz
✔1 tatlı kaşığı toz şeker ✔4.5 – 5 su bardağı un
Yapılışı: ✔ Süt biraz ısıtılır, maya eklenir, yoğurt, sıvıyağ, tuz, şeker ilave edilir, undan 3- 3.5 bardak eklenir ve hamur yoğurulur bir taraftan kalan un yavaş yavaş eklenir, biraz ele yapışan kıvamda bir hamur elde edilir, üzeri streç filmle kaplanır ortalama 2 saat mayalanmaya bırakılır.

Yapılışı :
✔ Tezgah hafif unlanır, elde edilen minik bezeler merdane yardımı ile küçük boyutlarda ince açılır. ✔ Teflon tavanın altını mutlaka birkaç dakika önceden orta ateşte ısıtmaya başlayın.Bazlamayı koyunca kısığa alabilirsiniz. (ben en büyük ocakta, en kısık ateşte pişiriyorum) ✔ Pişirirken hiç yağ koymuyoruz, iki taraflı pişiriyoruz. ✔ Kağıt havlu serili servis tabağına alıyoruz ve tereyağı / kaymak sürüyoruz.
✔ Bu nefis bazlamaları ; kahvaltılıklarla (tatlı / tuzlu) birlikte veya kavurma, kavrulmuş kıyma, tavuk, sucuk dürüm vs aklınıza ne geliyorsa, zevkinize göre çeşitlendirerek zevkle tüketebilirsiniz.
Afiyetler olsun ❤ Yuvanızın sıcaklığı huzuru bereketi daim olsun 🙏