Pratik Tava Böreği

Pratik Tava Böreği

Pratik Tava Böreği
🍴 30 cm. çapında teflon tava için gereken malzeme: 2 adet (1.5 yufka ile de çok güzel oluyor, tercih sizin) hazır yufka, Ara katlarına sürmek için karışım ; küçük 1 çay bardağı süt, 1 çay bardağı sulu yoğurt, 1 çay bardağından biraz eksik sıvıyağ (tercihen fındık yağı ya da zeytinyağı kullanabilirsiniz 😉 malum fındıkyağına gelen zamla zeytinyağını solladı 😊😊😊 ), böreği pişirmek için tavaya ve böreğin üstüne serpiştirmek için 1 çorba kaşığı tereyağı parçacıkları veya sıvıyağ.

İç malzeme :İstediğiniz iç malzeme ile hazırlayabilirsiniz ben bu sefer ıspanaklı yaptım. Bir demet ıspanağı ayıklayıp yıkadıktan sonra suyunu süzdürüyoruz ve doğruyoruz.2 adet kuru soğanı minik minik dilimliyoruz tencereye alıyoruz, sıvıyağ tereyağı karışık ilave edip soteliyoruz. Son olarak ıspanağı ilave edip hemen ocaktan alıyoruz (biraz ocakta kalırsa ıspanak sulanır) Tuz, karabiber, pulbiber ilave edip soğumaya bırakıyoruz.Böreğe iç malzemeyi eklediğimiz aşamada biraz rendelenmiş kaşar ilave ediyoruz.

Yapılışı:💠 Önce teflon tavaya tereyağı parçacıkları serpilir, yufkanın biri ortalı şekilde tavaya serilir, tavanın kenarlarından sarkan yufka son aşamada kapatılacak. 💠 Süt, sıvıyağ ve yoğurt karışımından (tıpkı tepsi böreğinde olduğu gibi) bir miktar sürülür. 💠 İkinci yufka 5-6 parçaya bölünür, birkaç parça yufka eklenir yeniden sıvı karışım sürülür. 💠 Hazırladığımız iç malzemeyi ekliyoruz. 💠 Kalan yufkalarla aynı işlem tekrarlanır. 💠 Son olarak tavanın kenarlarına sarkan yufka kapatılır, kapatılırken yine sıvı karışım sürülür fakat tamamen kapatılınca sıvı karışım görünmeyecek (altta kalacak) şekilde sürülecek. 💠 Kalan tereyağı parçacıkları böreğin üstüne serpiştirilir, kısık ateşte pişirilir (pişirirken ara ara ocağı orta ateşe alın yeniden kısın). 💠 Böreğin bir tarafı piştikten sonra, diğer tarafını çeviriyoruz. Afiyet şifalar olsun…