Sakın İhmal Etmeyin Koronayı, Gribi, Zatürreyi Yeniyor

Sakın İhmal Etmeyin Koronayı, Gribi, Zatürreyi Yeniyor

Korona, grip, zatürre hepsinde ișe yarıyor! Doktorlar ‘saniyesine kadar ihmal etmeyin’ dedi

Korona virüs salgını ile birlikte, bağıșıklık sisteminin güçlü olmasının önemi bir kez daha ortaya çıktı. Salgından sonra bilim insanları da bağıșıklık sistemine yönelik araștırmalarını artırdı.

Son olarak California Üniversitesi İnsan Uyku Bilimi Merkezi, uyku ile ilgili yaptığı araștırmada, düzenli uykunun hastalıklara yakalanmasındaki etkisini ortaya koydu.

Uyku Bilimi Merkezi’nin bașkanı olan Walker, CNN Televizyonu’nda Christiane Amanpour’un sorularını yanıtladı, “iyi uyku hijyeninin” neden önemli olduğunu anlattı. Walker programda 2002’de Journal of the American Medical Association ve 2020’de International Journal of Behavioral Medicine dergilerinde yayımlanan araștırmalara gönderme yaparak üç noktaya dikkat çekti: Uyku sağlığıyla bağıșıklık sistemi sağlığı arasında çok yakın bir ilișki var. Günde yedi saatten az uyuyan kișilerin gribe yakalanma olasılığı üç kat daha fazla. Günde beș saat ve daha az uyuyanların zatürreye yakalanma olasılıkları yüzde 70 daha fazla. Bu, Covid denkleminde de kritik bir bileșen.

Grip așısını yaptırmadan bir hafta önce yeterince uyumamıșsanız, vücudunuz yüzde 50 ya da daha az antikor tepkisi olușturuyor. Bu da grip așısının ciddi oranda daha az etkili olması demek. Prof. Walker daha sonra șunları söyledi: “Yani, uyku bağıșıklık cephanenizdeki silahları yeniden yerine koyar. Uyku bunu bağıșıklık faktörlerini uyararak yapıyor. Aynı zamanda vücudunuzu bağıșıklık tepkilerine duyarlı hale getiriyor. Böylece ertesi sabah uyandığınızda bağıșıklık sistemi güçlü bir insan oluyorsunuz.Bu anlamda uykuyu en iyi sağlık sigortası olarak görebilirsiniz.