Sararan Yastıklar Sadece 4 Malzemeyle Nasıl Kolayca Temizlenir

Sararan yastıkları temizlemek için ihtiyacınız olan malzemeler:

1/2 su bardağı sirke
1 su bardağı oksijenli su (Eczanelerden temin edebilirsiniz.)
1/2 su bardağı boraks
1/2 su bardağı çamaşır deterjanı (Evde her zaman kullandığınız deterjanı kullanabilirsiniz.)
“Boraks nedir?” diyenler için onu da kısaca açıklamış olalım: Boraks, su, oksijen, sodyum ve bordan oluşan doğan bir mineral olarak tanımlanır. Antiseptik ve antifungal özellikleri bulunduğundan mantar ve bakterilerden kaynaklanabilecek sorunların önüne geçer ve kötü kokuların oluşumunu önler. Doğal ve güçlü bir dezenfektan olarak bilinir. Temizlik ürünleri satan marketlerden ya da online alışveriş sitelerinden kolayca ulaşılabilir.

Şimdi de geçelim en önemli kısma, bu malzemeleri nasıl kullanmanız gerektiğine…

Yastık nasıl temizlenir, nasıl yıkanır?

Yastığınızın sığabileceği bir büyüklükte leğen hazırlayın. Leğenin içine sirkeyi ve oksijenli suyu aktarın. Ardından leğene yastığı koyduğunuzda taşmayacak miktarda su koyun ve malzemeleri güzelce karıştırıp yastığı bu karışıma bastırın. Yastığı bu şekilde en az 2-3 saat bekletin. Yastığın tüm lekeli bölgelerinin suyu çektiğinden emin olun.

Bu süre içinde oksijenli su beyazlatıcı etkisiyle, sirke de yine doğal bir dezenfektan olarak iş görecek ve yastıktaki lekelerin bir kısmının çıkmasını bir kısmının da yumuşamasını sağlayacaktır.

Ardından yastığı leğendeki suyun içinden çıkarıp güzelce suyunu düzdürün ve çamaşır makinesine aktarın. Çamaşır makinesinin deterjan gözüne hem deterjanı hem de boraksı koyun. (Eğer bu ölçüler fazla gelirse aynı oranda deterjanı ve boraksı azaltarak da kullanabilirsiniz.) Çamaşır makinenizi ön yıkamalı uzun bir programda çalıştırın ve yastığı yıkamaya bırakın.

Son olarak çamaşır makinesinden pırıl pırıl çıkacak olan yastığınızı güzelce kurutmayı unutmayın. Mis.