SONUNDA KURTULUYORUZ!

SONUNDA KURTULUYORUZ!

Koronavirüs’ten deyim yerindeyse adeta artık bıktık uzun süredir hayatımızı kısıtlıyor, maskeyle dışarı çıkmaktan dahi bıkmış duruma geldik. Tam da bu manada maske hayatımızdan ne zaman kalkar diye düşünürken sevindiren açıklama geldi. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyeliğinde yer almakta olan, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ateş Kara, Ahmet Hakan’ın moderatörlüğünü yapmakta olduğu televizyon programına katıldı. Ateş Kara, programda milyonlarca vatandaşın merak ettiği ‘Maskelerden ne zaman kurtulabiliriz?’ sorusunu yanıtladı.

Yazın artık maskelerin hayatımızdan çıkmış olabileceği müjdesini verdi. Temmuz ayı gibi maskeleri çıkartabileceğimizi dile getiren Prof. Dr. Ateş Kara şu sözleri aktardı: ‘Bizim planlarımıza, gelecek aşının dağılımına ve Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgilere baktığımızda, Türkiye’nin yüzde 60’ı hızlı bir şekilde nisana kadar aşılanacak. Kendi aşımızın da devreye girmesiyle bu rakam daha da yukarı çıkacak. O zaman Türkiye’de genel anlamda bizim haziran-temmuz gibi rahatlamamız söz konusu olabilir’ diyerek moral ve motivasyon verdi.

ÜLKEMİZDE SON DURUM 9 Aralık itibariyle duyurulan son 24 saatlik koronavirüs verilerine göre; 6 bin 213’ü semptomatik olmak üzere toplam 31 bin 712 yeni vaka tespit edildi. Vefat eden kişi sayısı ise 217 olarak kayıtlara geçti. Bununla birlikte Türkiye’de koronavirüs kaynaklı yaşamını yitirenlerin sayısı 15 bin 531’e, toplam hasta sayısı ise 558 bin 517’ye yükseldi.

Son 24 saat içerisinde tedavisi tamamlanan 5846 hastanın daha taburcu edilmesiyle birlikte toplam iyileşen hasta sayısı 447 bin 361’e çıktı. Toplam test sayısı 20 milyon 294 bin 377’ye, ağır hasta sayısı ise 5901’e yükseldi. Hastalarda zatürre oranı da yüzde 3,1 oldu. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı bu tabloda, 25 bin 499 semptomsuz vaka yer almadığı için toplam hasta sayısı 558 bin 517 olarak yer alıyor.