Süt sandığınız deterjan olabilir! Halkın sağlığına böyle göz dikiyorlar

Süt sandığınız deterjan olabilir! Halkın sağlığına böyle göz dikiyorlar

Kar elde etmek amacıyla piyasaya sürülen sahte besinler insanların sağlığıyla oynuyor. Dışarıdan satın aldığımız, sipariş ettiğimiz ya da yerine giderek yediğimiz, içtiğimiz gıdalar sandığımız gibi olmayabiliyor, sağlığımızı direkt etkiliyor. Bu yüzden hepimizin bilinçli tüketici olup, besin alışverişlerinde bazı püf noktalara dikkat etmemiz gerek. Peki sahte besinleri anlamak için neler yapmalıyız?

Sahte gıdalar nasıl anlaşılır? İşte sağlığınızı koruyacak o detaylar.

Bal
Balın üretimi esnasında ya da üretiminden sonra yapılan çeşitli ekleme ve işlemler, balın doğal yapısını bozuyor. Balın yüksek fruktoz içeriğine sahip şuruplarla seyreltilmesi ise en çok kullanılan yöntemlerden.

Bal, en değerli ve sağlık açısından çok yararlı bir besindir. Şeker ucuz olduğu için bazı üreticiler balın içine şeker ekleyerek hile yaparlar. Her ikisinin de ana bileşeni karbonhidrat ve sudur.

Bala eklenen şekeri anlamak için:
Öncelikle 1 bardak suyun içine 1 damla bal ekleyin. Saf ve gerçek bal suda dağılmayacaktır, eğer dağılırsa içinde şeker olduğu anlamına gelir.

Kahve

Çekilmiş kahvenin içerisine onu taklit edecek arpa, buğday ve soya fasulyesi unu konulabiliyor. Hatta bazı firmalar üretim maliyetlerini azaltmak için içerisine odun parçacıkları bile ekleyebiliyorlar.

Kahveye eklenen kil nasıl tespit edilir?
Üreticiler kahveden tasarruf yapmak için kahveye kil ekleyebilirler. Kil kahveye doygunluk katar ve insan sağlığı açısından diğerleri gibi çok zararlıdır.
Bunu tespit etmenin en iyi yolu:
1 bardak suyun içine yarım çay kaşığı kahve ekleyin ve karıştırıp 5 dakika bekletin. Belirli bir zamandan sonra saf kahve suyun üzerine çıkacaktır.
Bardağın altında kalanlar ise kil parçacıklarıdır.

Una eklenen çamaşır suyu ve diğer atıklar nasıl tespit edilir?
Un, genellikle üretim maliyetlerinden tasarruf sağlamak için gıda katkı maddesi görevi gören çakıl samanı, toz, yabani ot tohumları ve zarar görmüş tahıllarla karıştırılır.

Çamaşır suyu ise unun beyaz görünmesini ve hızlı bozulmamasını sağlar.
Bunu tespit etmek için:

Unun içindeki atıkları tespit etmek için görsel bir inceleme yapabilirsiniz. Bunun için unu temiz bir yüzeye dökün. Yakından inceleyerek içindeki tahılları ve eklenen diğer atıkları tespit edebilirsiniz.
Ağartılmış un, parlak bir renk tonuna sahiptir. İnce taneli olarak görünür. Ağartılmamış un ise daha yoğun görünür ve rengi beyaza göre daha soluktur.

Bezelyeye eklenen gıda boyası nasıl tespit edilir?
Bezelyenin parlaklığını artırmak ve göze daha çekici gelmesi için gıda boyası eklenir.
Bunu tespit etmek için:

Şeffaf bir bardağın içine 1 çorba kaşığı bezelye koyun ve üzerine yardım bardak su ekleyin, iyice karıştırın. Yarım saat bekletin. Eğer su berrak kalırsa içinde gıda boyası yoktur. Fakat su renklenmeye başlarsa bu durum bezelyede gıda boyası olduğunu gösterir.

Dondurmaya eklenen çamaşır tozu nasıl tespit edilir?
Dondurmaya eklenen çamaşır tozu, beyaz bir parlaklık ve hafif bir lezzet katar.

Bunu tespit etmek için:
Dondurmanın üzerine birkaç damla limon suyu sıkın. Dondurma köpürmeye başlarsa içinde çamaşır tozu olduğu ortaya çıkar.

Zerdeçal tozunda gıda boyası nasıl tespit edilir?
Zerdeçalda yaygın olarak kullanılan boyalar; metanil sarısı, tebeşir tozu ve kurşun kromattır.

Bunu tespit etmek için:
1 bardak suya bir çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin. Doğal zerdeçal tozu, bardağın dibine çökerken açık sarı bir renk bırakır. Katkılı zerdeçal tozu ise, bardağın dibine çökerken suda güçlü bir sarı renk bırakacaktır.

Sütteki deterjan nasıl tespit edilir?

Süte konulan deterjan sütün köpürmesini artırır, böylece süt daha beyaz ve yoğun görünür. Bunu daha iyi anlamının diğer yolu ise 5-10 ml sütü aynı oranda suyla karıştırıp çalkalamaktır. Eğer deterjan katkısı varsa çok yoğun bir köpük oluşacaktır.

ELMA

Şaşırtıcı bir şekilde, elmalar bile sahte olabilir. Gerçek olamayacak kadar iyi görünmelerini sağlayan kimyasallarla yetiştirilirler. Ayrıca raf ömrünü uzatmak için mumlanır, bu yüzden onları yemek sağlığınıza zararlıdır.

SAHTE ELMA SATIN ALMAKTAN NASIL KAÇINILIR?
Çok parlak, çok yeşil ve çok yuvarlak görünen elmalar büyük olasılıkla sahtedir.

Elmadaki mumlama işi nasıl tespit edilir?
Mumlama, havayla temas edince renk ve doku bozulması yaşayan meyve ve sebzeleri korumak için gıda üreticileri tarafından sıkça kullanılan bir yöntem.

Bunu tespit etmek için:
Bir bıçak ile elmaya çizik atın. Eğer bıçakta beyaz bir cila kalırsa bu mumlama işleminin yapıldığını gösterir.

Hindistan cevizi yağına eklenen diğer yağlar nasıl tespit edilir?
Hindistan cevizi yağı büyük talep gördüğü için üreticiler bu talebi zor karşılıyor. Bu nedenle talebi yerine getirmek için diğer seyreltilmiş yağları karıştırıyorlar. Eğer satın aldığınız Hindistan cevizi yağından şüpheleniyorsanız size vereceğimiz bu yöntemi hemen deneyin.

Bu yöntemi tespit etmek için:
Öncelikle Hindistan cevizi yağını cam bir bardağa koyun. Bu bardağı 30 dakika buzdolabında bekletin. Eğer Hindistan cevizi yağında katkı varsa diğer yağlar ayrı bir katman olarak kalır.

YUMURTA

Çin Sağlık Bakanlığı’na göre, sahte yumurtalar benzoik asit, sodyum aljinat ve daha birçok zararlı bileşen içerir. Bu nedenle, bir yumurtanın hemen hemen her kısmı sahte olabilir. Bu sorun çoğunlukla Asya ülkelerinde bulunsa da, yumurta alırken dikkatli olmalısınız.

SAHTE YUMURTA SATIN ALMAKTAN NASIL KAÇINILIR?

Sahte yumurtaların çok sert kabukları vardır. Genellikle gerçek olanlardan çok daha büyüktürler. Eğer kabuk iyi görünüyorsa, yumurta sarısına dikkat edin. Çok sarıysa, yumurta sahte olabilir.