Tart Kalıbında Muhallebili Kadayıf Tatlısı

Tart Kalıbında Muhallebili Kadayıf Tatlısı

TART KALIBINDA MUHALLEBİLİ KADAYIF TATLISI
Malzemeler; haticeli_tatlar55

▪️500 gr yaş kadayıf
▪️200 gr tereyağı
ŞERBETİ IÇİN
▪️3 su bardağı toz şeker ▪️3 su bardağı su ▪️4_5 damla limon suyu ◾Şerbeti için şeker ve suyu ilave edip karıştırarak kaynatalım.Kaynadıktan sonra orta ateşte 15-16 dakika kaynatıp indirmeye yakın limon suyu ekleyip ılımaya bırakalım.
MUHALLEBİ İÇİN
▪️2 su bardağı süt ▪️2 yemek kaşığı şeker
▪️1 yemek kaşığı nişasta ▪️1 yemek kaşığı un
▪️1 paket vanilya ▪️yarım paket krem şanti (3 yemek kaşığı)
◾Krem şanti tozu hariç bütün malzemeleri ilave edip devamlı karıştırılarak kıvam alıncaya kadar pişirelim.Ilk sıcaklığı çıktığında krem şantimizi ilave edip çırpalım.

HAZIRLANIŞI
▪️Derin bir kapta önce yaş kadayıfımızı havalandırıp birbirinden ayırarak elimizde koparalım.Eritmiş olduğumuz tereyağını önce karıştıralım daha sonra ılık bir şekilde iken didiklediğimiz kadayıfın üzerine gezdirip harmanlayalım.
▪️Topaklanmış olan kısımları ayırıp her tarafına mutlaka tereyağı ile temas etmesini sağlayalım tatlımızın hamur olmaması tel tel olması için çok önemli bir püf noktasıdır.
▪️Tereyağı ile yağlanmış 28cm lik tart kalıbımıza eşit şekilde bastırarak yayalım düzgün bir zemin hazırlayalım.Görselde olduğu gibi sola kaydırarak bakabilirsiniz.

▪️Önceden ısıtılmış 190° alt üst ayarda olup 50/55 dakika kadar nar gibi kızarıncaya kadar (KONTROLLÜ )pişirelim.Ilk sıcaklığı çıktığında 4-5 dakika sonra tart kalıbında iken ılık şerbetimizi gezdirelim.
▪️15-20 dakika içinde şerbetimiz çekecektir.Daha sonra servis tabağımıza ters çevirelim.Üzerine sıcak muhallebiyi eşit şekilde yayalım.Soğuduktan sonra arzu ettiğiniz şekilde süsleyim.
Beğenmeniz dileğiyle Lütfen göz hakkınızı helal ediniz.
Özellikle anne adayların dan rica ediyorum