Ünlü Türk doktor Mehmet Öz, ‘Kaçış yok’ dedi ve kritik 8 maddeyi sıraladı

Ünlü Türk doktor Mehmet Öz, ‘Kaçış yok’ dedi ve kritik 8 maddeyi sıraladı

Artan k-o-ronav-i-rüs vaka sayılarına karşı yurttaşları uyaran dünyaca ünlü Türk doktor Mehmet Öz, ”Bu v-irüsten kaçış yok, istisnasız hepimiz yakalanacağız. Ama ne kadar geç kalırsak o kadar iyi” ifadelerini K-o-ronav-i-rüs s-algınına ilişkin değerlendirmeler yapan Dr. Mehmet Öz, v-irüsten kaçış olmadığını vurguladı.Ullandı. Öz ayrıca v-irüsten korunmak için yapılması gerekli olan 8 maddeyi sıraladı.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; Bu v-irüsten kaçış yok arkadaşlar İstisnasız hepimiz yakalanacağız.” ifadelerini kullanan Öz, ”Ama ne kadar geç yakalanırsak o kadar iyi, bunu en sonda açacağım. Aynen g-rip v-irüsünde olduğu gibi önümüzdeki seneler, on seneler boyunca bu v-irüsle yaşamayı öğreneceğiz. Emin olun bu kesin. Şu an alınan k-arantina, tatil, izin vb önlemlerinin tamamı v-irüsün yayılma hızını yavaşlatıp, s-ağlık piyasasının çökmemesini sağlamak üzere alınıyor.” dedi.

”V-İ-RÜS BİZİM D-ÜŞ-MANIMIZ DEĞİL”

İşte Öz’ün çarpıcı açıklamalarından öne çıkanlar; ”Çok hızlı yayılımda h-astanelerin yoğun bakım üniteleri çıkmaza giriyor ve bilamecbur İtalya örneğinde olduğu gibi hangi h-astanın yaşayacağına, hangisinin *l-eceğine karar verilmesi gerekli olan berbat bir durum ortaya çıkıyor. V-irüs dediğimiz şeyler esasında *l-dürücü, ş-eytani birer düşman değiller. Onlar da aynen bizim gibi üstünde konuşlandıkları alan sayesinde yaşamakta olan canlılar. Zaten genel olarak hayvanlardan bizlere geçiyorlar ve evet, hayvanları genel olarak *-l-dürmüyorlar. Çünkü kendileri de yaşamak için üstünde yaşadıkları canlılara muhtaçlar. Yüzsenelerdır hayvanlarla birlikte yaşamaya alışmışlar.

E peki biz neden *-l-üyoruz? Çünkü birbirimizi tanımıyoruz. V-irüs kendisini hala hayvan vücudunda zannediyor. Yeni yerleştiği konağın koşullarını henüz bilmiyor. Belli bir süre geçtikten sonra hem bizler onlara bağışıklık kazanacağız hem de onlar kendi sonsuz yaşamları için mutasyona uğrayacaklar. Böylece birlikte yaşamaya alışacağız. Mesela aranızda herpes labialis adlı v-irüsü duyan oldu mu hiç? Duymadınız ama kendisi dünyanın en yaygın v-irüslerinden birisi ve bir kere vücudumuza girdikten sonra biz *-l-ene kadar vücuttan atılamıyorlar. Peki ne yapıyor bu v-irüs? Dudağınızda uçuk çıkarıyor. O kadar işte. Bizi *-l-dürmüyor çünkü biz *-l-ürsek kendisi de yaşayamıyor.”

‘K-O-RONAV-İ-RÜSLE YAŞAMAYA ALIŞACAĞIZ”

Gr-ip v-irüsü de nerdeyse öyle. *-l-dürücülük oranı %0.1 civarı ve genel olarak zaten vücudunda kronik sorun olanları *-l-dürüyor. Her sene ve her yıl dünyada yarım milyar insan grip v-irüsüne yakalanıyor. Bu şekilde beraber yaşamaya alıştığımız tonla v-irüs var. K-o-ronav-i-rüsler (sa-rs, me-rs vb) ile de yaşamaya alışacağız (tabii me-rs ile belki 1000 yıl sonra)

”HEPİMİZ YAKALANACAĞIZ”
Sadede gelirsem, dediğim gibi hepimiz bu v-i-rüse yakalanacağız. Hatta belki birçoğumuz yakalandı bile ama fark etmedi. Ve hatta h-astalığı da atlattı. Vücudu v-irüsle yaşamaya çoktan alıştı veya v-irüs o vücutta yaşayamadı ve başka konaklara geçti. Bu konu da en güzel örnek Diamond Princess gemisi. Gemideki 3700 kişinin 700’ünde test p-ozitif çıkmış. Ama bu 700 kişinin 350’si h-astalığı hissetmemiş bile. Ve hala da çok s-ağlıklılar. Yatak döşek yatmıyorlar. Ki yaş ortalamaları da baya yüksek. Peki neden böyle? Çünkü o 350 kişinin bağışıklık sistemi çok kuvvetli. Yani bu h-astalıkta en önemli şey bağışıklık sistemi. Aramızda bağışıklığı iyi olanlar, spor yapanlar, doğru besinleri alanlar, s-igara içmeyenler vb. Bu h-astalığı belki hissetmeyecek bile. Belki hafif bir grip gibi atlatıp hayatlarına devam edecekler. Ne yapmak gerekmektedir? Öncelik vücut direnci. Spor ve hareket. Sonrası beslenme. Özellikle meyve sebzeler ile daha spesifik şeyler, örneğin sarımsak, yoğurt, kefir, yeşil çay vb. Sonrası ise besin takviyeleri. Özellikle c vitamini, çinko, beta glukanlar (1.3 ve 1.6) ve kara mürver ekstresi. Meyve sebzeler ve takviyeler eğer kendisinize de dikkat ederseniz bu kışı atlatmanızı sağlayabilir. Çünkü bağışıklık sistemini çok dirençli hale getiriyorlar. Dediğim gibi, bu v-irüsle yaşamaya alışın. Önümüzdeki senelerde, hatta belki aylar veya haftalarda mutasyona da uğrayacak, veyaha *-l-ümcül olacak, ki kendi de kaybeder, bu nedenle bunu düşük olasılık görüyorum, veya o da bizimle yaşamayı öğrenecek. Aşısı bulunsa bile mutasyona her uğradığında aşı işlevini kaybedecek. G-rip aşıları da öyledir. Sizi yalnızca geçmiş yılların grip v-irüslerinden korur. Yenilerinden değil. Yani tam koruma sağlamaz. Tam koruma daima için bağışıklık sisteminizdir. Fakat dediğim gibi v-irüsün canlılığını devam ettirebilmesi için bulunduğu konağı *-l-dürmemesi ve başka konaklara geçebilmesi gerekmektedir. Bunun için de mecburen mutasyona uğramak mecburiyetinde. Mutasyon dediğimiz şey ise nesille alakalı ve v-irüsler çok hızlı üreyip *-l-dükleri için bizlerde seneler alan nesil değişimi onlarda saatler alabiliyor. Bu sayede çok hızlı mutasyon geçiriyorlar. Ve çok büyük bir olasılık süre geçtikçe v-irüs bulaştığı kişiyi *l-dürmeyecek şekilde mutasyon geçirecek. Yani bu v-irüsü ne kadar geç kaparsanız tehlikesi o kadar az olacak. Evet, hepimize uğrayacak bu v-irüs ama ne kadar geç uğrarsa o denli şanslı olacağız. Bu yüzden olabildiğince evden çıkmamak, hijyene dikkat etmek, gerekli şekilde beslenmek, hareket etmek ve gerekli takviyeleri almak gerekmektedir. Bunları yapanlar emin olun hepimizden uzun yaşayacak.”

K-O-RONADAN NASIL KORUNURUZ?
Bu açıklamaların ardından yurttaşlara çağrıda bulunan Öz, 8 maddede k-o-ronav-i-rüsten nasıl korunulacağını sıraladı. İşte o sıralama; 1- Kendinizi k-arantinaya alın. V-irüsle en geç temas edenler en şanslıları olacak. 2- Hijyen. Olabildiğince temizliğe dikkat edin. 3- Meyve sebze yiyin. 4- Bağışıklığa iyi gelen sarımsak, kefir, yoğurt gibi besinler tüketin. 5- Bağışıklığa çok iyi gelen besin takviyeleri ve vitaminler alın. Örnek: beta glukanlar, c vitamini, çinko, kara mürver ekstresi vb. 6- Hareket edin ve evinizde bile spor yapın. 7- S-igarayı muhakkak bırakın. 8- Bol bol su için.