Uzmanlar açıkladı; Öksürük şurubundan daha etkili! Şıp diye kesiyor

Uzmanlar açıkladı; Öksürük şurubundan daha etkili! Şıp diye kesiyor

Şifa kaynağı bu bitkilerden siz de faydalanın.

Bitkilerin sağlığa faydası uzun yıllar uzmanlar tarafından anlatıldı. Cilt hastalıklarından kronik öksürüklere, yorgunluktan eklem ağrılarına kadar birçok faydası olan bitkiler ayrıca ilaç yapımında da kullanılmakta. Ayrıca sadece ilaç yapımında değil, kozmetik ürünlerin imalatında da bitkiler sıkça kullanılır. Şifa kaynağı bu bitkilerden bir tanesi de hemen herkesin bildiği adaçayıdır.

Genellikle Akdeniz ve Ege bölgesinde yetişen bu mucizevi bitki tüketildiğinde stres oranını önemli ölçüde düşürerek yorgunluğu azaltır. İşte hemen her yerde çay gibi demlenerek tüketilebilecek adaçayının faydaları.

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Birebir Adaçayının bakteri giderici etkisi ağızda oluşabilecek yaraların ve çürüklerin iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca diş taşı oluşumunu engeller ve diş minesinin korunmasını sağlar. Bunun yanında taze adaçayının yapraklarını çiğnemek ağızda oluşabilecek kötü kokuların önlenmesini sağlar.

Adaçayı ile dişlerin korunması için her gün demlenmiş ve soğumuş bir çay bardağı adaçayına bir tatlı kaşığı tuz ekleyip gargara yapılmalıdır. Düzenli olarak yapıldığında etkileri kısa sürede görülecektir.

Sağlıklı Saçlar İçin Adaçayı Adaçayı faydaları çoğu zaman televizyonlardan insanlara aktarılmıştır. Bunun yanında kozmetik ürünlerinde ve temizleyicilerde de sık kullanılmıştır. Hatta birçok şampuan markasının adaçayı resmi kullanıldığı bilinir. Bunun tek sebebi adaçayının saçlara olan faydasıdır.

Adaçayı içerisinde bulundurduğu A, B, ve C vitaminleri saçlardaki kopma ve yıpranmaları onararak ışıltı kazanmasını sağlar. Özellikle saç dökülmelerinde düzenli kullanıma bağlı etkilerini hemen gösterecektir. Saç için yine adaçayının yağı kullanılmalıdır. Lavanta yağı, zeytinyağı, biberiye yağı, badem yağı ve adaçayı yağlarından 4 ya da 5 damla alarak bir cezve içinde ısıtılır. Isınan bu karışım saça uygulanarak birkaç saat bekletilir ve durulanır.

Öksürüğe Adaçayı Kürü
Kronik, astım ya da gribe bağlı öksürüklerin tedavisinde adaçayı kullanımı aslında yüzyıllar öncesine dayanmakta. Günümüzde de birçok öksürük ilacının bileşeninde adaçayı konsantrelerine rastlamak mümkün. Aynı zamanda çay olarak demlenerek içilen adaçayı da soğuk kış günlerindeki gripler üzerinde de oldukça etkilidir. Adaçayının içeriğinde bulunan yağlardan Cineol öksürük önleyici olarak tıpta da kullanılmaktadır.

Aynı zamanda içeriğinde bulunan antibiyotik maddeler de vücudun direncini artırarak hastalıklara karşı korur. Cineol ve antibiyotik maddeler suda daha iyi çözüldüğü için çay olarak kullanılmalıdır. İki yemek kaşığı adaçayı tozu ile bir tatlı kaşığı bal karıştırılarak hazırlanan kür günün her saati tüketilebilir.