Vücudunuzda çok fazla östrojen olduğunu gösteren 8 işaret

Östrojen, koltuk altı kılları, göğüslerin büyümesi, üreme sistemi ve adet döngüsü gibi cinsiyet özelliklerinden sorumlu olan birincil kadın hormonudur. Onu kontrol etmek ve normal seviyede tutmak çok önemlidir çünkü aşırı östrojen kadınlarda kansere neden olabilir. İşte östrojen fazlalığının belirtileri…
Östrojen seviyelerinin doğal olarak yükseldiği zamanlar vardır. Bunlar ergenlik ve hamilelik dönemlerinden oluşur. Ama aynı zamanda başka sebeplerden de yükselme olabilir. Çevreden veya beslenmeden aşırı östrojen elde edebiliriz. Günümüzde östrojen düzeyimizi yükseltmek zor değildir, çünkü zehirli böcek ilaçları, herbisitler (bitki öldürücü kimyasal) ve büyüme hormonlarına sahip gıdalarda bulunur. Süpermarketten ürün satın aldığınızda dikkatli olun: açıklamasını ve nerede üretildiğini kontrol edin.
Bu nedenlerden başka, yaşam tarzımıza bağlı başka sebepler de olabilir: Aşırı alkol ve ilaç tüketimi. Kalp hastalığı, diyabet, obezite, yüksek tansiyon ve stres.Bu belirtilere dikkat edin ve sizi rahatsız eden bir şey bulursanız doktora gitmekten çekinmeyin. Östrojen düzeyiniz yüksekse, olası semptomları hissedebilirsiniz: