Yoğun geçen son üç günün ardın…

Yoğun geçen son üç günün ardın…

MAYASIZ MİNİ EKMEKLER
Malzemeler :
✔ 2.5 su bardağı un ✔ 1 çorba kaşığı şeker ✔ 1 paket kabartma tozu ✔ 1 tatlı kaşığı tuz ✔ 1 su bardağından biraz eksik tereyağı ✔ 1 su bardağı oda sıcaklığındaki ılık süte, 2 çorba kaşığı limon suyu ilave edilip 15 – 20 dakika bekletilecek. (buttermilk yerine) ✔ Üzerine sürmek için için 2-3 kaşık süt 📝Ben bir kısmına kurutulmuş domates (ılık suda bekletip iyice yumuşayınca dilimleyip ilave ettim) kuru biberiye ve zeytin ilave ettim. Çok yakıştı tavsiye ederim.

Yapılışı :
✔Önce ılık süte limon suyu ilave edip 15 – 20 dakika bekletiyoruz. ✔ Fırını 200 dereceye ayarlayıp bir taraftan ısıtıyoruz. ✔ Hamur yoğurma kabına önce kuruları alıyoruz ;
Un, tuz, şeker, kabartma tozunu birlikte güzelce karıştırıyoruz. (sıvıları ekledikten sonra çok az yoğurulacak hamur, bu yüzden kuruları iyice karıştırmanızı öneririm) ✔ Limonlu sütü ve oda sıcaklığında bekletilmiş tereyağını ilave edip yavaşça çok kısa yoğuruyoruz. ✔ Pütürlü bir kıvamda olacak, sanki bütün malzeme birbirine karışmamış gibi görünecek. Bu hamurun özelliği bu şekilde olması. ✔Merdane yardımı ile un serperek hafifçe açılır, ortalama iki cm kalınlığında. Yani kalın olacak. Hamur çelik pasta çemberi ile 12 adet elde edilecek.Çelik pasta çemberi yerine bıçakla kare kare 12 küçük dilim elde edebilirsiniz. (hamurun özelliği bozulmaması için kesici bir metal kalıp ya da bıçak şart) ✔ Son olarak tepsiye (tepsiyi yağlamaya gerek olmuyor, tepsi teflon ise direkt dizebilirsiniz yoksa yağlı kağıt sermeniz yeterli) dizilen ekmek hamurlarına fırça yardımı ile süt sürüp önceden ısıtılmış 200 derece fırında ortalama 17 – 18 dakika pişiriyoruz. ✔ Pişerken takip etmenizi öneririm, her fırının pişirme süresi farklı olabiliyor. ✔ Sıcak ya da soğuk tüketebilirsiniz, iki şekilde de nefis oluyor.
Afiyet olsun…