Yumurta alırken dikkat

Yumurta alırken edilmesi gerekenler .İzmir’de natural ve organik ürünlerin satıldığı bir çiftlikte işletmecilik yapan Bilge Altınmakas Özgenoğlu, yumurtanın rengine bakılarak değil, ambalaj üstündeki onaylama numarasına bakılarak satın alınması gerektiği ikazında bulundu. Özgenoğlu, yurttaşların organik ve natural yumurta alabilmek istediği vakit

kahverengi yumurtayı satın aldıklarını fakat bu tercihin hatalı bulunduğunu ifade etti Yumurtanın satın alınırken rengine değil, ambalajı üstünde yazan onaylama numarasına bakılarak satın alınması gerekliliğini ifade eden Özgenoğlu, “Vatandaş, organik yumurta satın alabilmek istediği vakit kahverengi yumurtaya yöneliyor.

Kahverengi yumurtayı köy yumurtası olarak gördüğü amacıyla sıhhatli yumurta olarak düşünüyor, beyaz yumurtayı ise daha sağlıksız olarak düşünüyor. Yumurtanın rengine bakarak, organiktir ya da değildir algısı hatalıtır. Dikkat edilmesi gereken şey; yumurtanın rengi değil, ambalaj üstünde yer alan 0, 1, 2 ve 3 numaralarıdır. Bu numaralar yumurtanın yetiştirilme metotlarıdır. Ambalaj üstünde 0 sayısal sayısal sayısal değeri var ise tavuğun organik yem ile beslendiğini ve yumurtanın organik bulunduğu anlaşılır.