Koku Olmadan Dondurucuda Taze Fasulye

Koku Olmadan Dondurucuda Taze Fasulye

Fasulyeleri iki buzdolabı poşeti içinde saklayabilirsiniz. Pişireceğiniz zaman fasulyeyi buzluktan çıkarıp erimesini beklemeden buzlu halde tencerede pişirin. Öncelikle zeytinyağında soğanı kavurun, az miktarda salça ekleyin ve biraz daha kavurun. Sonra 1 bardak su dökün ve kaynamaya başladığında buzlu haldeki fasulyeleri tencereye atın. Kapak kapalı orta ateşte çözülene kadar pişirin. Daha sonra kontrol edip sıcak su ekleyin, tuz veya baharat ilavesi yapın ve kısık ateşte pişmeye bırakın.

Ayrıca, fasulyeleri dondurucuda saklamak için en uygun zaman Temmuz sonu veya Ağustos başıdır. Yiyecekleri dondururken hava almayan bir şekilde dondurma yöntemini uygulamak da çok önemlidir. Bu şekilde yiyeceklerin tazeliğini ve lezzetini korumak mümkün olacaktır.

Bu püf noktalarını takip ederek fasulyelerinizi koku olmadan dondurabilir ve daha sonra lezzetli bir şekilde pişirebilirsiniz. Ayrıca, hava almayan dondurma yöntemini diğer yiyecekler için de kullanabilirsiniz. Teşekkür ederim, bu bilgiler çok faydalı olacaktır.

Tarif için @hilalin_mutfagi teşekkürler.