Nefis Beyaz Dut Reçeli

Nefis Beyaz Dut Reçeli

Malzemeler:

  • 1 büyük kase beyaz dut
  • Yarım kase şeker
  • Yarım kase su
  • 1 çay kaşığı limon suyu

Hazırlanışı:

  1. Beyaz dutları yıkayıp temizleyin. (Alacalı beyaz dut kullanmanız lezzeti artırabilir.)
  2. Tencereye dutları yerleştirin ve üzerine şeker ve su ekleyin. Aynı kase ile ölçü yapabilirsiniz, ancak meyve miktarına göre su ve şeker miktarını ayarlayabilirsiniz. Dutların hemen pişen yumuşacık bir meyve olduğu için şekere yatırmak yerine kendi salacağı su miktarını hesaplayarak su eklemek daha doğru olabilir.
  3. Orta ateşte tencereyi ocağa koyun ve kaynamaya bırakın. Arada bir karıştırarak yaklaşık yarım saat kadar pişirin. Dutlar yumuşayıp tıkırdamaya başladığında, bir tur çevirip ateşi kısın ve 10 dakika daha pişirin. Dutların yumuşaklığına göre pişirme süresini ayarlayabilirsiniz.
  4. Reçelin kıvamına bakın. İstenilen kıvama gelene kadar arada birkaç kez karıştırarak pişirmeye devam edin. Sulu kalsın ve çekmesini beklemeden kapatın. Reçellerin suyu soğudukça koyulaşabilir, bu nedenle mümkün olduğunca fazla çekmemeye özen gösterin.
  5. Son olarak limon suyunu veya limon tuzunu ekleyin ve 5 dakika daha kaynatın.
  6. Sıcak sıcak kavanozlara koyup hemen vakumlamak istiyorsanız, temiz ve kuru kavanozlara reçeli doldurun, sıkıca kapatın ve ters çevirip 1 gün bekletin. Ancak hemen tüketmeyi planlıyorsanız, reçeli tencerede tamamen soğumasını bekledikten sonra kavanozlara koyun ve buzdolabında muhafaza edin. Soğuması küflenmeyi önlemek için önemlidir.

Artık beyaz dut reçeliniz hazır. Bu enfes lezzeti kahvaltılarda, tatlılarda ve çeşitli tariflerde kullanabilirsiniz. Afiyet olsun

Tarif için @neslinin_mutfagi teşekkürler.