Şeftali Reçeli 2

Şeftali Reçeli 2

Malzemeler:

 • 6-7 tane orta boy sert şeftali
 • 2 su bardağı toz şeker (200 ml su bardağı)
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı tereyağı

Yapılışı:

 1. Şeftalilerin sert olmasına dikkat edin; yumuşak şeftaliler reçel yapımı için uygun değildir, çünkü pişerken dağılabilirler. Yaklaşık 1 kilo şeftalinin kabuklarını soyun ve zar kadar doğrayın. İstediğiniz büyüklükte doğrayabilirsiniz.
 2. Hazırladığınız şeftalileri tencereye alın ve üzerine toz şekeri ilave edin. Karıştırarak şekerin şeftalilere yayılmasını sağlayın. Ardından 1 saat oda sıcaklığında bekletin ve sonrasında buzdolabında bekletmeye devam edin. Eğer gece hazırlıyorsanız, sabaha kadar buzdolabında bekletip sabah kaynatın.
 3. Şeftaliler suyunu salacak ve kendi suyunda beklemesi, reçelin lezzetini artıracaktır.
 4. Şeftaliler suyunu saldıktan sonra tencereyi ocağa alın ve kısık ateşte yaklaşık 35-40 dakika kaynatın. Kaynamaya başladığında oluşan köpükleri almayın.
 5. Kaynama süresine yakın, üzerine bir çay kaşığı tereyağı ekleyin. Bu, reçelin üzerindeki köpüğünü söndürecektir.
 6. Son olarak, 6-7 dakika daha kaynatmaya devam edin ve kıvam alınca ocaktan alın. İstediğiniz kıvamı kontrol etmek için bir tabağa bir miktar döküp soğumasını bekleyebilirsiniz.
 7. Kaynatma işlemi sonrasında reçel kıvamını daha da alacaktır, endişelenmeyin eğer ince gibi görünüyorsa. Hemen daha fazla kaynatmayın, soğuyunca kıvamını alacaktır.
 8. Reçeli kavanozlara doldurun ve serin bir yerde saklayın. Kahvaltılarda keyifle tüketebilirsiniz.

Not: Şeftali reçeli kışın güzel bir kahvaltılık seçeneği olacaktır. Afiyet olsun ve yapacaklara şimdiden şifa olsun.

Tarif için @pastaci_sefi teşekkürler.