5 Kiloluk Bidon da Salamura Yaprak Basımı Bire Bir Ölçü

5 Kiloluk Bidon da Salamura Yaprak Basımı Bire Bir Ölçü

Malzemeler

  • 5 kilo kadar asma yaprağı
  • 7 kilo kadar kaya tuzu
  • Yeteri kadar su

Hazırlanışı

Yaprağı salamura koymak için gereken malzemeler su ve kaya tuzu. Taneli kaya tuzu da olur öğütülmüş de. Yaprağı dolduracağımız bir bidonu alıp içine biraz tuz koyuyoruz. Sonra fotoğrafta görüldüğü gibi yaprak demetlerini üzerine koyuyoruz birkaç parça. Üzerine bir iki avuç kadar tuz atıyoruz. Bütün bir bidonu bu şekilde dolduruyoruz. Burada yaprağı iyice basmamız, sıkıştırmamız gerekiyor.

Basa basa doldurmalıyız bidonu. Bidon tamamıyla dolduğunda bir iki çubuk yerleştirmemiz gerekiyor en üste. Bunun amacı yapraklar tuzla ve suyla buluştuğunda, bir iki gün içerisinde incelecek ve bidonun içerisinde boşluk kalacak. Yapraklar tuzlu suyun üzerine çıktığında, bidonun üst kısmında susuz alanda kalan yapraklar bozulabilir. Bunu engellemek için ufak çöplerle yaprakları sıkıştırıyoruz.

Daha sonra üzerlerini tamamen suyla dolduruyoruz ve bidonların kapağını kapatıyoruz. Yaprak destelerinin aralarına daha az tuz koyup, başka bir kapta tuzlu su hazırlayıp bidonların içerisine doldurmak da bir seçenek. Bu durumda leğendeki suyun tuz oranının yeterliliğini anlamak için bir yöntem söyleyeceğim şimdi size.

Hazırladığımız tuzlu suyun içerisine bir yumurta bırakıyoruz (önce yıkanmalı yumurta tabii ki :)). Yumurta eğer dibe çökmeyip yüzeye çıkıyorsa, yeteri kadar tuz atmışsınızdır demektir. Size verdiğim malzeme miktarı baya çok oluyor. Yanılmıyorsam 1 tane 10 kiloluk bidon, 4 tane de 5’er kiloluk bidonlar doldu bu kadar yaprak ile. Siz kendi ailenize yetecek kadar malzemeleri oranları ile azaltıp çoğaltabilirsiniz. Salamura yaprak koyma işlemi yaprak sarmaktan çok daha kolay bence. Şimdiden kolay gelsin, afiyetle.