Bir Kez Daha Yeşil Ham İncir Reçeli

Bir Kez Daha Yeşil Ham İncir Reçeli

Malzemeler:

 • 2 kilogram yeşil ham incir (yabani incir)
 • 4 kilogram toz şeker
 • 2,5 litre içme suyu
 • 1 çay kaşığı limon tuzu
 • 10-15 adet karanfil (isteğe bağlı)
 • Taze çiçek yaprakları (örneğin ıtır akasya, isteğe bağlı)

Yapılışı:

 1. Öncelikle incirleri bol su ile yıkayın ve sap ile kıç kısımlarını dikkatlice kesin. Bu şekilde su ve şerbetin içine daha rahat almasını sağlayın ve sap çöplerinden arındırın.
 2. Yıkanmış incirleri bol soğuk su içerisinde haşlayın. Haşlandıktan sonra suyunu değiştirmek için soğuk suya alın. Soğuyan incirlerin suyunu sıkın.
 3. Ayrı bir tencereye su ve toz şekeri ekleyin ve kaynatmaya başlayın. Eğer karanfil kullanacaksanız onları da şerbete ekleyin. Ayrıca taze çiçek yaprakları eklemeyi düşünüyorsanız, onları da en son aşamada ocaktan 10 dakika önce ekleyebilirsiniz.
 4. Şerbetin kıvamını ayarlamak için yaklaşık 20 dakika kadar kaynatın.
 5. Haşlanmış ve suyu sıkılmış incirleri şerbete ekleyin ve hafifçe karıştırın. İncirlerin yüzeye çıkmasını engellemek için arada bir dibe doğru ittirin.
 6. İncirleri şerbete ekledikten sonra orta ateşte yaklaşık 30 dakika daha kaynatın.
 7. Bir çay kaşığı limon tuzunu yarım kahve fincanı suyla eritip, incir reçelinin içine ekleyin. Bir iki taşım daha kaynattıktan sonra ocaktan indirin.
 8. Sıcakken kavanozlara doldurup ters çevirerek kapaklayabilir veya soğuduktan sonra kavanozlayabilirsiniz.

Not: İncir reçeli bazı ciltlerde alerjiye neden olabilir, bu nedenle incirlerle temas ederken eldiven kullanılması tavsiye edilir. Afiyet olsun.