Evde Peynir Yapımı

Evde Peynir Yapımı

Malzemeler

  • 5 litre köy sütü (pastörize süt değil)
  • 2 çay bardağı elma sirkesi
  • 1 yemek kaşığı tuz

Salamura Yapmak İçin

  • 1, 5 yemek kaşığı tuz

Hazırlanışı

Evde peynir yapımı hem kolay hem de çok sağlıklı. Kahvaltıların sultanı olacak beyaz peynirin yapımına geçelim. 5 litre sütümüzü ocağa kaynamaya bırakalım. süt kaynamadan önce bir yemek kaşığı tuzu sütün içine dökelim ve karıştıralım. Süt kaynamaya başladıktan sonra 2 çay bardağı elma sirkesi döküp hızlı bir şekilde karıştıralım. Saniyeler içinde sütünüzün peynire döndüğünü göreceksiniz.

Ocağın altına orta ateşe getirip yaklaşık 10 dakika kadar kaynamaya bırakalım , kaynatmamızda ki amaç sütün içindeki mikrobun ölmesini sağlamaktır. Süzgecin içine tülbent serip peyniri dökelim üzerlerine tülbentle kapatıp üzerine 5 kg ağırlık koyalım. Bu şekilde 1 gece bekletelim sabahına sert ve lezzetli peynirimiz hazır. Peynirleri istediğiniz şekilde dilimleyip bir kavanoza dizelim.

Üzerine bir buçuk yemek kaşığı tuzu peynir altı suyla eritip üzerine dökelim. Bu şekilde buz dolabında eğer hava almazsa aylarca saklayabilirsiniz. Peyniri tüketirken eğer tuzlu gelirse soğuk suyla yıkayıp soframıza koyabilirsiniz. Yapacaklara şimdiden afiyet olsun.

Tarif için katkaristirmutfak teşekkürler.