Ham İncir Reçeli 3

Ham İncir Reçeli 3

Malzemeler

  • 2 kg ham incir
  • 4 litre su

Şerbet için

  • 2,5 kg şeker
  • 2,5 litre su
  • 1 çay kaşığı limon tuzu
  • 1 çay kaşığı tereyağı
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 5-6 adet karanfil

Hazırlanışı

Toplanan ham incirlerimizin sapı biraz kesilir, alt geniş kısmına çatalla delikler açılır. Sebebi süngerimsi bir yapıya sahip olduğu, su çektiği için içindeki acımsı sütü bırakması gerekir. Daha sonra incirler güzelce yıkanır. Derin bir tencerede su kaynatılır, incirler içine konur. İncirler su yüzüne çıktığı için üzerine tabak veya kapak kapatılır. İncirler suyun üzerinde kalmasın.

Kaynamaya başladıktan sonra 15 dakika boyunca kaynatıp süzün. Üzerine soğuk su doldurun. Bir kaç dakika sonra su ılıyacağı için, o suyu döküp yeniden soğuk su ekleyin. İncirler tamamen soğuyunca suyunu süzün ve mümkünse bu işlemi aralıklı birkaç defa yapın. (Ben akşam yaptım hatta sabaha kadar suda bekledi acımsı suyu tamamen çıktı.)

İncirlerimizi sudan tek tek çıkarıp içine çeken suyu sıkarak çıkarın incirin dokusu süngerimsi olduğu için içindeki su çıkacak incirlerimiz büzüşecektir. (Görüntü sizi korkutmasın büzüş büzüş olan incirler şurupla buluşunca eski haline dönecektir) Şerbet için tencereye şeker, su koyup kaynamaya bırakın 10 dakika kaynamaya başlayınca içine incirler eklenir.

Karanfil ve çubuk tarçını da içine atın. Bu aşamada mutlaka kepçe ile sık sık incirlerin üzerine bastırıp, incirlerin şerbeti çekmesini sağlayın. Reçelimizin parlak ve fazla köpüklü olmaması için tereyağını ekleyin. Bu şekilde orta ateşte yaklaşık 1 saat arasında kaynatın.

Kıvama gelen reçeli ocaktan almadan önce limon suyunu veya limon tuzunu ekleyip 5 dakika daha kaynatın. Reçelleri kavanoza doldurun. Uzun süre bekleyecekse, vakumlanması için hemen kapağını sıkıca kapatıp ters çevirin. Kavanozları serin bir yerde saklayın. Deneyeceklere afiyet olsun.

Not: İncir sütü bazı ciltlerde alerjiye neden olabilir. Bu nedenle mutlaka eldiven kullanılması gerekir.

Tarif için suzaninmutfakdunyasi teşekkürler.