Kavanozda Salamura Yaprak Nasıl Basılır

Kavanozda Salamura Yaprak Nasıl Basılır

Malzemeler

  • Yaprak
  • Kaya tuzu
  • Su

Hazırlanışı

Öncelikle yıkadığımız yapraklarımızı 14’li 15’li olacak şekilde gruplayalım görseldeki gibi bir kenara alalım. Bir tencereye 2 litre su 3 yemek kaşığı kaya tuzu ekleyelim. Tuzu kaşıkla karıştırıp eritelim sonra ocağı açıp suyumuzu kaynatalım. Suyumuz kaynayınca üzerine demetlediğimiz yapraklarımızı dağılmayacak şekilde önlü arkalı rengi hafif dönünce sudan çıkarıp kavanozlarımıza alalım.

Bu aşamada dikkat edin çok kaynatmayın her iki tarafında rengi dönünce hemen sudan çıkarın. Ortalama 6-7 saniye tutuyoruz. Salamura için alacağınız yaprakların uç yaprağı olur mayıs ayındaki yapraklardan tercih etmelisiniz. Her o grup yaprağı kavanoza koydukça arasına 2.5 çay kaşığı kaya tuz ekleyelim.

Mutlaka kaya tuzu kullanın. Bu yaprakları yapacağınız zaman çıkarıp yıkayıp hemen kullanabilirsiniz. Kavanozlarınızı açtıktan sonra kalan yapraklarınızın üzerine ılık tuzlu su ekleyerek dolaba kaldırabilirsiniz ama çok uzun süre tutmamaya özen gösterin.

Kavanoza basarken iyice bastırın ki boş yer kalmasın son aşamada en üste tekrar 2.5 çay kaşığı tuz dökelim ve üzerine kaynamış su dökelim mutlaka kaynar su olmalı yaprakları haşladığım suyu kullanmadım sizde isterseniz kullanabilirsiniz kavanozların tamamen suyla dolması için havasını alın.

Tarif için ev yemeklerim teşekkürler.