Menemenlik Domates Konservesi

Menemenlik Domates Konservesi

Menemenlik Domates Konservesi

bereketlisofralar  teşekkürler
Malzemeler:
10 kilo domates
Yarım kilo yeşilbiber(çarliston, köy biberi ya da sivri biber)
Kaya tuzu
Kavanoz
Yeni kavanoz kapağı
Hazırlanışı:

Menemenlik domates konservesi yapımı için önce domatesleri yıkayın. Büyük bir tencerenin içini su doldurup kaynatın. Domateslerin alt kısmına bıçakla çarpı şeklinde çizikler atıp tencerenin içine alın. Domateslerin kabukları soyulacak kadar tenceredeki kaynar suyun içinde bırakın. Sonra domatesleri tencereden çıkarın ve biraz soğutup kabuklarını soyun. Soyduğunuz domatesleri küçük küçük doğrayıp büyük bir tencerenin içine alın ve tuzu ilave edin. Tencerenin altını yakarak kaynamaya bırakın. Domatesler biraz suyunu çekinceye kadar kısık ateşte kaynatın.
Kavanozları ve kapakları yıkayıp temizleyin. Kapakları iyice kurulayın. Kavanozları doldurmadan önce ben kaynar su ile çalkalayıp hazırlıyorum. Kaynayan domatesin altını kapatıp kaynar kaynar kavanozlar sıcakken içine doldurun. Doldurduğunuz kavanozların kapak kısmı bulaştıysa kuru bir el bezi ya da peçete ile silip temizleyin. Yıkayıp

kuruladığınız kapakları doldurduğunuz kavanozların ağzına hemen sıkıca kapatın. İyice sıkı sıkı kapattığınız kavanozları ters çevirip düz bir tezgaha bırakın. Bu şekilde konserve kapağının iyice sıkışıp vakumlanmasını sağlarsınız. Kavanozları bir gün ters olarak bekletin ve ertesi gün düz çevirip güneş görmeyen serin bir yerde saklayın.
Afiyet olsun.