Bol Meyveli Cilek Marmeladi-Receli

Bol Meyveli Cilek Marmeladi-Receli

Malzemeler:

  • 1,7 kilogram çilek
  • 1 kilogram toz şeker
  • Yarım limonun suyu

Yapılışı:

  1. Çilekleri ayıklayın ve yıkayın. Büyüklüğüne göre ikiye veya üçe doğrayın. Tencereye alın ve üzerine toz şekeri ekleyin. Çilekleri ve şekeri karıştırın ve en az 4-5 saat bekletin. Bu süre boyunca çileklerin suyunu salması için beklemeniz gerekecektir. Bu adım, çileklerin lezzetini ve rengini korumasına yardımcı olacaktır. Dilerseniz çilekleri akşamdan şekerle birlikte bekletebilirsiniz.
  2. Süre dolduğunda çilekler sulanmış olacak ve şekeri çekmiş olacaktır. Çilekleri bir blender veya mutfak robotundan geçirin ve püre kıvamına getirin.
  3. Çilek püresini tencereye alın ve orta ateşte kaynamaya başlayana kadar ısıtın. Kaynayınca ocağın ısısını orta düzeye getirin ve çilek püresini kıvam alana kadar pişirin.
  4. Kaynarken üzerine köpükler birikecektir. Bu köpükleri bir kaşık yardımıyla alın ve çilek püresini karıştırın.
  5. Reçel kıvamını aldığında yarım limonun suyunu ekleyin ve karıştırın. Limon suyu, reçelin lezzetini dengeler ve koruyucu bir etkisi olur.
  6. Sıcak haldeyken, çilek marmeladını sterilize edilmiş cam kavanozlara doldurun. Kavanozları sıkıca kapatın ve tezgaha ters çevirerek soğumaya bırakın. Bu şekilde kavanozları hava almayacak şekilde kapatmış olursunuz.
  7. Çilek marmeladını soğuyana dek ters çevrilmiş şekilde bekletin. Ardından serin ve karanlık bir yerde muhafaza edin.

Çilek marmeladınız hazır. Kahvaltılarda, tatlılarda veya çeşitli tariflerde kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

Tarif için lezizsofralar teşekkürler.