Evde Tereyağı Nasıl Yapılır

Evde Tereyağı Nasıl Yapılır

Eğer evde yoğurdunuzu kendiniz mayalıyorsanız tereyağını da kendiniz yapabilirsiniz. Yayık, mikser gibi herhangi bir alet kullanmadan bütün aşamalarıyla anlattım. Mutlaka kaydedin derim.

Malzemeler

Yoğurt yapmak için aldığımız sütün kaymağı

Hazırlanışı

En iyi süt kaymağı nasıl elde edilir önce onu yazalım

Yoğurt yapmak için aldığımız 5 litre süt güzelce kaynatılır ve soğuduktan sonra ağzı açık bir şekilde bir gece dolapta bekletilir. Sabahına parmak kalınlığındaki kaymak üzerinden toplanır ve derin dondurucuda muhafaza edilir. Ben yaklaşık 20 litre sütten 1 kg kaymak elde ediyorum ve üzerini aldığım sütü de yoğurt mayalı yorum.

Gelelim tereyağın yapılışına kaymağa su yada herhangi bir şey eklemeden hamur yoğurur gibi mıncıklayaraktan kaymağınızı yoğurun. Yaklaşık 6 yada 7 dakika da kaymağın sütünün ve yağının ayrıldığını göreceksiniz. Sütü tamamen çıktıktan sonra soğuk suyla bolca yıkayın. Suyu tamamen durulduktan sonra muhafaza edeceğiniz yada kullanacağınız şekilde topaklar yapıp kaldırabilirsiniz.

Püf noktası: Kaymağın içine yoğurma esnasında kesinlikle su katmıyoruz su katarsanız eğer elde edeceğiniz yağ oranı azalıyor. 1 kg kaymaktan yaklaşık 1 kg tereyağı elde ediliyor. Afiyet olsun.

Tarif için katkaristirmutfak teşekkürler.