Kış İçin Musakkalık Patlıcan

Kış İçin Musakkalık Patlıcan

Buzluk için yağda kızartmadan fırında az yağlı ve çok amaçlı harika patlıcan saklama yöntemi. Musakkalık için mükemmel bir seçenek ve ben gerçek zeytinyağı ile yaptım, sonuç muhteşem oldu.

Patlıcanları yıkayıp kurulayın ve alacalı soyun. Hızlı hareket ederek, asla tuzlu suya koymayın; çünkü patlıcanlar zaten su çekici bir yapıya sahip. Bir kaba yağ koyun. Patlıcanları musakkalık şeklinde veya iri küpler halinde dilimleyin. Tepsiyi fırça ile yağlayın veya yağlı kağıt kullanın, işiniz daha da kolaylaşsın. Dilimleri tepsiye dizin ve üzerlerine yağ sürün, az sürmeyin. Önceden ısıtılmış en yüksek 250 derece fırında kontrollü bir şekilde biraz kızartın.

Soğuduktan sonra buzdolabı poşetlerine veya buzluk kabına pay ederek saklayabilirsiniz. Çözüldükten sonra istediğiniz şekilde kullanın; musakka, oturtma veya şakşuka yapabilirsiniz. Ben genellikle fırın yemeklerinde, patlıcan oturtma gibi tariflerde kullanmayı tercih ediyorum. Sonuç gerçekten harika oluyor! Sayfamda etli, tavuklu ve sebzeli kebap çeşitleri, lokanta kebapları var; kışın bunları hep patlıcan ve biberlerimle hazırlıyorum.

Kış aylarında hormonlu ve yüksek fiyatlı sebzeleri almak yerine, yazın taze patlıcanlarımı hazırlayarak kullanmayı tercih ediyorum. Konulmaz diye kulaktan dolma bilgi var, ancak araştırdım ve buzluğa patlıcan koymakla ilgili herhangi bir zararlı yazıya rastlamadım; hatta konulma şekillerinde bilgilendirici yazılar mevcut. Ben her sene patlıcanlarımı bu şekilde saklamaktan çekinmiyorum.

Deneyecek olanlara şimdiden kolay gelsin. Bu pratik ve kolaylıkla hazırlanan patlıcanları kullanırken lezzetli yemekler pişirmenizi dilerim.

Tarif için @neslinin_mutfagi_ teşekkürler.