Közlenmiş Kırmızı Biber Konservesi

Közlenmiş Kırmızı Biber Konservesi

Malzemeler

  • 2 kg kırmızı biber (etli ve kalın olursa daha güzel olur)
  • 2,5 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • Yarım çay bardağında fazla elma sirkesi
  • Üç diş sarımsak(kavanozlara pay edelim)

Hazırlanışı

Marketlerde satılan köz biber konservesini almayan yoktur sanırım. Kahvaltılara, salatalara, tostların içine çok ama çok yakışıyor. Gelin bunu evde yapalım artık. Hala biberler güzelken mutlaka bir deneyin derim tek kelime ile muhteşem oluyor. Basit ve lezzetli tarifimize geçelim biberlerimizi güzel bir şekilde yıkayalım.

Fırınımızı en yüksek derecede ısıtalım. Isınmış fırına biberleri verelim ve 10 yada en fazla 15 dk. közleyelim. Bu aşamada biberleri öldürmeyelim. Biberlerin diri kalması gerekiyor. Fırından biberler çıktıktan sonra bir tepsinin içine koyup üzerine streç film çekelim. Bu şekilde biraz bekletelim. Kabukları çok kolay soyuluyor.

Kabuklarından ve çekirdeklerinden arındırdıktan sonra tencereye suyu koyup içine sirke ve tuzunu ilave edelim. Suyumuz kaynamaya başladıktan sonra 5 adet biberi yani bir kavanozun alacağı kadar biberi tencereye atalım. Biberleri içine attıktan sonra kaynadığı gibi hemen kavanoza alalım ve suyu ile kavanozu dolduralım.

Kapağını sağlam bir şekilde kapatıp bir bezin üzerine kavanozu ters çevirelim. Toplamda 3 yada 4 kavanoz çıkıyor diğerlerine de ayı işlemi uygulayalım. 5-6 saat sonra kavanozla vakumlanmış olacaktır. Çok amaçlı kullanabileceğiniz köz biberimiz hazır. Kırmızı biberin bol ve ucuz olduğu dönemlerde yapıp kışın rahatça tüketebilirsiniz. Serin bir yerde uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Kapağını açtıktan sonra buzdolabında muhafaza ediniz.

Tarif için katkaristirmutfak teşekkürler.